24 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТАмериканците го убија лидерот на Исламската држава

Американците го убија лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти.

Ал Судани беше убиен откако американските специјални сили упаднаа во оддалечениот планински пештерски комплекс со надеж дека ќе го фатат, јавува Би-Би-Си.

„Ал-Судани беше одговорен за поттикнување на зголеменото присуство на ИСИС во Африка“, рече министерот за одбрана Лојд Остин, додавајќи дека тој наводно ги финансирал активностите на групата на глобално ниво.

Аналитичарите велат дека фактот што претседателот Џо Бајден им наредил на своите војници лично да го убијат Ал Судани, наместо да испраќаат дронови, е показател за тоа колку значајна цел бил тој.

Детали за природата на операцијата се уште не се објавени, но познато е дека војниците пристигнале на локацијата со хеликоптер, како што пишува Њујорк Тајмс, а Судани бил убиен во престрелката.

Оваа операција се случи откако Бајден ги прераспореди американските трупи, кои поранешниот претседател Доналд Трамп претходно ги повлече од земјата, во Сомалија.

Сепак, беше најавено дека војниците ќе обучуваат само сомалиски војници и нема да спроведуваат операции.

Во последниве години, групата Исламска држава наводно ги проширила своите активности во неколку африкански земји, вклучувајќи ги Мозамбик и Демократска Република Конго.

Во Сомалија, тоа е релативно мала група, со многу поистакната група Ал-Шабаб поврзана со Ал Каеда, која контролира голем дел од југот.

Пред да се приклучи на Исламската држава, Судани наводно работел оперативно за Ал Шабаб, помагајќи во обуката на борците. Се вели дека на операцијата против Судани и биле потребни месеци за да се планира.

Сомалија го поздрави убиството на Судани, пишува порталот Гласот на Америка.

„Тоа е многу позитивно и добредојдено“, рече советникот за безбедност на сомалиската влада Хусеин Шеик Али,пренесе Индекс.хр.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП