четврток, 21 септември 2023
ПочетнаСВЕТУнгарија ќе стави вето на нуклеарните санкции на ЕУ кон Русија

Унгарија ќе стави вето на нуклеарните санкции на ЕУ кон Русија

Унгарија ќе стави вето на сите санкции на ЕУ против Русија кои влијаат на нуклеарната енергија, изјави во петокот унгарскиот премиер Виктор Орбан на државното радио.

Украина ја повика 27-члената ЕУ да ја вклучи руската државна компанија за нуклеарна енергија Росатом под санкции, но Унгарија, која има руска нуклеарна централа што планира да ја прошири со Росатом, ја блокираше, објави Гардијан.

Ројтерс објави дека Орбан повторил во интервјуто дека на нуклеарните санкции „очигледно мора да се стави вето“.

„Нема да дозволиме да се спроведе планот за вклучување на нуклеарната енергија во санкциите. Тоа не доаѓа предвид“, рече тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП