1 март, 2024
ПочетнаСВЕТШолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да...

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликт

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека Германија секогаш ќе биде на чело на поддршката на Украина во војната против Русија, но ќе се обиде да се погрижи конфликтот да не ескалира до точка каде што е вклучен НАТО.

Претходно денеска Германија одобри испраќање на тенкови Леопард 2 во Украина, како и нивен реекспорт од партнерските земји, пренесува Ројтерс.

„Германија секогаш ќе биде во првите редови кога е во прашање поддршката за Украина“, рече Шолц.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП