24 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТРусија во проблеми: Се огласи Путин

Русија во проблеми: Се огласи Путин

Во последно време цените на лековите пораснаа и има недостиг од голем број лекови и покрај растот на фармацевтското производство во Русија. Ова го изјави претседателот на Русија, Владимир Путин.

„Во текот на трите квартали од минатата година, недостигот изнесуваше околу 22 отсто, а 60 отсто од нашиот пазар се лекови од домашно производство. Сепак, имаше недостиг на некои лекови, а цените се зголемуваа“, рече Путин на средбата со членови на владата, објави „Известија“.

На почетокот на овој месец, Росдравнадзор призна дека може да има доцнења во испораката на одредени производи во аптеките поради логистички проблеми.

Истражувањето спроведено меѓу фармацевтите покажа дека околу 99 отсто од претставниците на фармацевтските институции во 2022 година имале проблеми со недостиг на лекови.

Најчест е привремениот недостиг на антибиотици и антипиретици, а недостиг е забележан и кај лекови за возрасни и таблети и сирупи и супозитории за деца.

Така, меѓу лековите чии привремени прекини во снабдувањето најчесто се забележани се антибиотиците Амоксиклав, Аугментин и Панклав.

Од антипиретиците, претставниците на аптеката укажаа на проблеми со Nurofenom за деца.

Путин изјави и дека Русија не го брани ниту го ограничува увозот на лекови.

Многу странски компании продолжуваат да работат во земјата, но неопходно е да се зголемат сопствените истражувања, рече тој, пренесе РИА Новости.

„Како што знаете, ние не го браниме увозот, не го ограничуваме. Работиме со производители кои традиционално работат на нашиот пазар, странски производители. Морам да кажам дека многумина ја продолжуваат оваа работа како и обично. Но, некои од нив престанаа истражувања, како нас и секако, многу е важно да ги засилиме нашите напори во оваа насока“, рече Путин на состанокот со членовите на владата и рече: „Се надевам дека тоа ќе продолжи да се случува“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП