недела, 5 февруари 2023
ПочетнаСВЕТКорупциски скандал ја тресе Украина: Киев со денови е во хаос, Зеленски...

Корупциски скандал ја тресе Украина: Киев со денови е во хаос, Зеленски стравува дека Западот ќе го остави на цедило

Неколку високи украински функционери денеска поднесоа оставки, вклучително и гувернери на неколку украински региони, поради корупциски скандал. Овој потег го означи најголемиот пресврт во владата на претседателот Володимир Зеленски од почетокот на руската инвазија пред 11 месеци.

Украинското владино министерство, кое објави отпуштања и оставки на апликацијата за пораки Телеграм, не откри детали за причините, но тоа следеше по извештаите дека украинската војска се согласила да плати надуени цени за храна наменета за украинските војници, пренесува Њујорк Тајмс.

Претходно, украинското Министерство за одбрана соопшти дека Вјачеслав Шаповалов, заменик-министерот, „побарал да биде сменет“ по извештаите за корупција. Министерството во соопштението наведе дека смената на Шаповалов ќе ја „зачува довербата“ на украинците и меѓународните партнери на земјата.

Иако немаше знаци дека скандалот со набавките вклучува злоупотреба на западната воена помош, се чинеше дека отпуштањата ја одразуваат целта на Володимир Зеленски да ги увери сојузниците на Украина – кои испраќаат милијарди долари воена помош – дека неговата влада ќе покаже нулта толеранција за корупцијата додека се подготвува за можна нова офанзива на Москва.

Покрај функционерите кои денеска ги напуштија своите позиции, оставка поднесе и заменик-шефот на кабинетот на Зеленски – Кирило Тимошенко. Тимошенко беше добро познат во земјата и во странство, тој често имаше задача да ги обезбеди најновите информации за војната. Но, украинските новинари покренаа прашања за неговиот раскошен начин на живот и користењето на владините ресурси.

Конкретно, тој беше критикуван за возење наоколу во скап теренец дониран од Џенерал Моторс за употреба во хуманитарни мисии.

Украина се бореше да ја преземе контролата врз растечката корупција долго пред инвазијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП