недела, 5 февруари 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes“ го претстави моделот „CLA“ за 2023-та (ФОТО/ВИДЕО)

„Mercedes“ го претстави моделот „CLA“ за 2023-та (ФОТО/ВИДЕО)

На почетокот на оваа година, „CLA“ доби редизајн, понапредни технологии и подобрени мотори.

На почетокот, треба да се каже дека караванот „Shooting Brake“, кој ги доби истите ажурирања, се уште останува во понудата. Двете верзии сега доаѓаат со помодерен преден и заден дел, следејќи ја стилската формула што се гледа во „А“-класата.

„LED“ светлата сега се стандардни за сите облоги, а сите бензински модели добиваат и „лесен“ хибриден систем стартер-генератор од 48 V.

Големите визуелни промени за моделот претставен пред четири години едноставно не беа неопходни – „CLA“ сè уште изгледа модерно.

Затоа, освен деталите, нема други новости кога станува збор за дизајнот на екстериерот.

Внатрешниот стил исто така ја следи класата „А“, со истата контролна табла. Мултимедијалниот систем стандардно има екран со дијагонала од 10,25 инчи, додека оној пред возачот во основната верзија има дијаметар од 7 инчи.

Со доплата, дигиталната инструмент табла има и дијагонала од 10,25 инчи. Покрај тоа, треба да се спомене и подобрениот систем „MBUX“, а стандардната опрема сега е уште побогата и вклучува волан обложен со кожа, камера за рикверц и помош за долго светло.

Палетата вклучува четири бензински мотори („CLA 180“, „CLA 200“, „CLA 220 4Matic“ и „CLA 250 4Matic“), три дизел мотори („CLA 180 d“, „CLA 200 d“ и „CLA 220 d“) и еден „plug-in“ хибрид („CLA 250e“).

Варијантата Shooting Brake не нуди основен бензински мотор.

Интересно е што хибридот номинално ја има истата моќност како порано, но електромоторот сега е посилен за 5 kW.

Достапни се и верзии на „AMG“. „CLA 35 4Matic“ стана „лесен“ хибрид со 306 ks и 400 Nm, кој гарантира забрзување до 100 km/h за 4,9 секунди.

Посилниот „45 S 4Matic+“ останува непроменет со 421 ks и 500 Nm и спринт до 100 km/h за 4,1 секунди.

И на крај цените. Се очекува тие да се зголемат, како и дека „CLA“ ќе почне од 40.000 евра. Многу или малку, проценете сами.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП