недела, 5 февруари 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„ZF“ ќе гради фабрика за чипови во Германија вредна 3 милијарди долари

„ZF“ ќе гради фабрика за чипови во Германија вредна 3 милијарди долари

Добавувачот на автоделови „ZF Friedrichshafen AG“ и „Wolfspeed Inc.“ планира да изгради фабрика за пластика за чипови вредна 3 милијарди долари во германската покраина Сар, со производи наменети за електрични возила и други апликации, објави „Bloomberg“, повикувајќи се на извори запознаени со плановите на концернот.

Обезбедувањето дозвола за започнување на проектот зависи од достапноста на субвенциите кои треба да покриваат четвртина од инвестицијата.

„ZF“ ќе поседува малцински удел во фабриката со својот американски партнер. Објектот ќе се наоѓа во градот Енсдорф, во близина на Сарбрикен. „ZF“ работи со својата најголема фабрика во близина, каде што 9.000 вработени произведуваат пренос.

Планот предвидува локацијата на поранешна електрана на јаглен да се претвори во најголема фабрика во светот за полупроводници од силициум карбид, кои се користат во електрични возила и фотоволтаични конвертори. Тоа ќе создаде стотици работни места, обезбедувајќи помош за 40.000 работници во автомобилската индустрија во Сар, која произведува делови за автомобили со мотори со внатрешно согорување, велат изворите.

„ZF“ и „Wolfspeed“ се надеваат дека ќе добијат конечна одлука за субвенциите во следните неколку месеци. Партнерите планираат да започнат со производство на полупроводници во 2027-ма година и да го достигнат целосниот капацитет до 2030-та година. Портпаролите на „ZF“ и „Wolfspeed“ одбија да ги коментираат плановите. Германскиот медиум „Handelsblatt“ претходно презентираше некои детали за проектот.

Фабриката во Сар ќе и помогне на Европската унија (ЕУ) да ги реализира своите амбиции да произведе 20% од светските чипови до 2030-та година. Напредокот на Германија во привлекувањето меѓународни производители на чипови е забавен поради високите цени на енергијата и Законот за намалување на инфлацијата во август (IRA) во САД , што се заканува да ги пренасочи инвеститорите од Европа во Америка.

Американскиот производител на чипови „Intel Corp.“ неодамна го одложи почетокот на изградбата на својата фабрика за полупроводници во Магдебург вредна 17 милијарди евра. Компанијата е во преговори за повеќе владини субвенции за да ги надомести повисоките трошоци.

Чиповите, кои „Wolfspeed“ ќе ги произведува во Германија, можат да го зголемат опсегот на електрични возила до 15 проценти и да обезбедат побрзо полнење од конвенционалните силиконски чипови. Покрај фабриката, „ZF“ и „Wolfspeed“ планираат да основаат центар за развој во Германија, каде локалната компанија ќе биде мнозински сопственик, додаваат изворите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП