понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаКОМПАНИИТвитер распродава канцелариски мебел: На аукција е и статуата птица

Твитер распродава канцелариски мебел: На аукција е и статуата птица

Твитер продава канцелариски мебел кој порано бил во неговото седиште во Сан Франциско. Технолошката компанија продаде повеќе од 600 парчиња користен мебел, електроника, опрема за кујна и друга канцелариска опрема на аукција преку Global Heritage Partners.

Најголем дел од поставените предмети беа маси, столици и телевизиски монитори. Парцелите вклучуваа и звучна конференциска сала по цена од 7.250 долари.

Други интересни предмети што се на аукција на Твитер вклучуваат пар стационирани велосипеди кои ги полнат електронските уреди кога ги возите, џиновска жардињера во форма на симболот @, висечка плетена столица со држач, две автоматски машини за еспресо, 20- галон дехидратор за зеленчук, LCD ласерски проектор и дозер за пиво од брендот Kegerator.

Какви придобивки имаа некогаш вработените во Твитер?

Илон Маск, извршниот директор на Tesla, го купи Twitter за 44 милијарди долари во октомври и сега се обидува да ги намали трошоците на компанијата. Аукциските предмети беа многу користени за време на најславните денови на Твитер, кога компанијата имаше повеќе од 7.500 вработени со полно работно време ширум светот. Бесплатен ручек и други канцелариски поволности беа вообичаени. Од преземањето на Маск, околу три четвртини од вработените ја напуштиле компанијата затоа што биле отпуштени или дале отказ, пишува CBS news.

„Би сакал да ја видам канцеларијата на Твитер на аукција. Конференциски маси, телефонски говорници, столици, монитори, дури и статуата птица. Одлични спомени од друга ера“, објави оваа недела Кевин Веил, поранешен постар потпретседател за производи на Твитер.

Продажбата дојде како што растеа сметките на Твитер.

Рос Дов, извршен директор на Глобал Херитиџ, изјави за Тајмс дека повеќе од 20.000 луѓе се пријавиле за да конкурираат на аукцијата на Твитер – најмногу во 90-годишната историја на Херитиџ.

Меѓу најскапите предмети на аукцијата беа статуата птица, логото на платформата, кое достигна цена од 28.500 долари во средата напладне, и неонска птица на Твитер, по цена од 33.500 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП