четврток, 30 ноември 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„Amazon“ се подготвува за уште една рунда отпуштања

„Amazon“ се подготвува за уште една рунда отпуштања

Американскиот технолошки концерн „Amazon.com Inc.“, кој се бори со забавувањето на растот на онлајн продажбата и се подготвува за можна рецесија, е подготвен да започне нова рунда на големи кратења на работни места, пренесува „Bloomberg“.

На почетокот на овој месец, компанијата објави дека намали повеќе од 18.000 вработени во корпоративните редови, најголемото отпуштање во историјата на компанијата.

Кратењата започнаа минатата година и првично ја погодија групата „Уреди и услуги“ на „Amazon“, што ги прави најтешките за дигиталниот асистент „Alexa“ и паметните звучници „Echo“. Последната рунда најмногу ќе влијае на одделот за малопродажба и човечките ресурси.

Иако отпуштањата претставуваат само околу 1 отсто од вкупната работна сила, која вклучува стотици илјади вработени со договор преку подизведувачи во складирањето и испораката, тие изнесуваат околу 6 отсто од 350.000 корпоративни вработени на „Amazon“ ширум светот.

„„Amazon“ историски преброди несигурни и тешки економски времиња и ќе продолжи да го прави тоа“, рече извршниот директор Енди Џеси претходно овој месец во меморандум до вработените.

„Овие промени ќе ни помогнат да ги продолжиме нашите долгорочни можности со поцврста структура на трошоците“, додава тој.

Најголемиот светски онлајн трговец на мало помина голем дел од минатата година приспособувајќи се на нагло забавување на растот на е-трговијата бидејќи купувачите се вратија на своите навики пред пандемијата. „Amazon“ го забави отворањето на магацините и го запре вработувањето во својот оддел за малопродажба. Компанијата го прошири замрзнувањето на вработувањата, а потоа почна да отпушта вработени.

„Amazon“ е меѓу неколкуте големи технолошки компании кои го намалуваат персоналот, вклучувајќи ги „Cisco Systems Inc.“, „Intel Corp.“, „Meta Platforms Inc.“, „Qualcomm Inc.“ и „Salesforce Inc“.

Во меморандумот, Јаси рече дека компанијата со седиште во Сиетл ќе обезбеди бенефиции за отпремнина, преодно здравствено осигурување и вработување на погодените работници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП