27 мај, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Alibaba“ се шири во Турција, отвора логистички центар и центар за податоци

„Alibaba“ се шири во Турција, отвора логистички центар и центар за податоци

„Alibaba Group Holding“ ќе инвестира повеќе од 1 милијарда долари во логистички центар на аеродромот во Истанбул и во центар за податоци во близина на турската престолнина, изјави претседателот на компанијата Мајкл Еванс, цитиран од „Bloomberg“.

„Имаме сериозен инвестициски план на аеродромот во Истанбул. Оттука можеме да ги оцениме плановите за е-извоз во Европа, Блискиот Исток и Далечниот Исток“, рече Еванс во интервју за турскиот весник „Сабах“ објавено во неделата.

„Нашата компанија е насочена кон проширување во Турција благодарение на нејзиниот силен производствен капацитет кој може да ја поддржи е-трговијата и да стане дел од синџирите на снабдување на компанијата во Европа и на Блискиот Исток“, рече Еванс.

Се очекува проширувањето на одделенијата за е-трговија и облак услуги на компанијата да ги зголеми нејзините приходи.

Еванс, кој е поранешен шеф на групацијата „Goldman Sachs“, ја повика Турција да ги подобри своите регулативи за е-трговија за да се решат некои недостатоци во обезбедувањето фер конкуренција, објави „Сабах“, без да наведе детали.

Заедно со логистичкиот центар на аеродромот во Истанбул, најголемиот во земјата, кинескиот гигант за е-трговија, исто така, планира да го изгради својот најголем центар за податоци во Турција во градот Темели во близина на главниот град Анкара, објави „Сабах“, повикувајќи се на Еванс.

Платформата за е-трговија, поддржана од „Alibaba“, „Trendyol“ станува најголемиот стартап во Турција. Запрашан дали „Alibaba“  планира да излезе на берза во Турција преку „Trendyol“, Еванс рече: „Мислам дека има предности да се биде јавна компанија. Но, за ова треба да одлучи раководството на „Trendyol“. Ако сакаат да излезат во јавност, ќе ги поддржиме. Мислам дека тоа ќе се случи со растот на „Trendyol““, додаде тој.

Претседателот на „Trendyol Group“, Чаглајан Четин, кој исто така учествуваше во интервјуто за „Сабах“, изјави дека компанијата нема итна потреба да собира капитал со тоа што ќе стане јавна компанија.

„Ние немаме таков краткорочен план. Ако ги постигнеме целите за раст што ги сакаме на краток рок, тоа би можело да стане возможно за три до пет години“, изјави Четин за Сабах.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП