14 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИЧасовниците „Rolex“ поскапеа во САД и Велика Британија

Часовниците „Rolex“ поскапеа во САД и Велика Британија

„Rolex“ ги зголеми цените во САД и Велика Британија во просек за околу 2,5 отсто, што е најновото зголемување за водечкиот швајцарски бренд часовници, објавија аналитичарите на „Barclays“, цитирани од „Bloomberg“.

Цената на најпопуларните модели на „Rolex“ се зголеми за помеѓу 1% и нешто повеќе од 3% во Велика Британија и САД на почетокот на оваа година, според „Barclays“, кој ги следи податоците за двата пазари. Цените на „Rolex“ се зголемија во просек за околу 2,6 отсто во Велика Британија и 2,2 отсто во САД, велат аналитичарите.

„Rolex“ често ги зголемува цените еднаш годишно, обично во јануари, но ги зголеми цените на некои модели, вклучувајќи ги „Submariner“ и „Daytona“, по втор пат во Велика Британија и Европа во септември и ноември како одговор на валутни флуктуации и силниот американски долар.

Новото покачување покажува дека швајцарскиот гигант за часовници верува дека може да ги зголеми цените за да ги заштити маржите во услови на забрзана инфлација без да ѝ наштети на побарувачката. „Barclays“ забележува дека зголемувањето на цената ќе биде од корист за трговците на мало, вклучително и „Watches of Switzerland Group“, најголемиот британски продавач на „Rolex“ часовници, кој добива околу половина од приходите на брендот.

Портпаролот на компанијата во Женева не одговори на барањето за коментар.

„Инвеститорите се навикнаа на зголемувањето на цените како клучна карактеристика на оваа атрактивна индустрија, но охрабрувачки е да се види дека трендот продолжува бидејќи не мислиме дека ќе има значително влијание врз обемот“, коментираат аналитичарите на „Barclays“, Ричард Тејлор и Палав Митал во коментар на клиентот.

„Rolex“ ги зголеми цените на повеќето пазари за околу 3,5% минатиот јануари. Компанијата спроведе ново зголемување од 5% во Британија и слично зголемување во Европа во ноември.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП