понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗМерцедес драстично ги намали цените на најпрестижните електрични модели

Мерцедес драстично ги намали цените на најпрестижните електрични модели

Ако планиравте да купите некој од овие Мерцедеси, не грижете се, попустот сигурно ќе ве заобиколи.

Имено, Мерцедес ја намали цената на своите најпрестижни електрични модели исклучиво на кинескиот пазар, каде конкуренцијата е жестока. Пазарот на електрични автомобили таму е во подем, а домашните брендови доминираат. Мерцедес сега сака да биде поконкурентен и да го освои планираниот дел од колачот. Продажбата на електричниот Мерцедес моментално е разочарувачка во Кина, особено на моделот EQS. Како што пишува Automotive News Europe, електричната верзија на класата S се продава со интензитет од само околу стотина примероци месечно.

Mercedes EQE, кој многумина го доживуваат како електрична класа Е, сега чини 478.000 CNY (околу 64.500 евра), а поевтини за забележителни 6.750 евра.

Поголемиот EQS, кој го претставува најдоброто што може да го понуди Mercedes, чинеше над 1 милион CNY пред попустот. Неговата цена сега падна на значително поприфатливи 956.000 CNY или околу 129.100 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП