вторник, 26 септември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Hyundai Ioniq 6“ пристигнува во Европа со специјална серија (ФОТО/ВИДЕО)

„Hyundai Ioniq 6“ пристигнува во Европа со специјална серија (ФОТО/ВИДЕО)

Корејската компанија „Hyundai“ го претстави првиот „Ioniq 6“ за европскиот пазар.

Ограничена на само 2.500 единици, гамата „Hyundai Ioniq 6 First Edition“ ќе биде достапна на клучните пазари на „Hyundai EV“ – Велика Британија, Германија, Франција, Норвешка и Холандија. Специјалното издание е со цена од околу 63.500 долари и е првиот модел со редизајнираното лого на „Hyundai“.

Електричниот „Hyundai Ioniq 6 First Edition“ се одликува со исклучителни дизајнерски елементи. Стилските тркала од 20 инчи и различните надворешни акценти се обработени со мат и сјајни црни завршетоци, соодветно. Покрај богатиот боја „Biophilic Blue Pearl“, клиентите можат да изберат и од „Gravity Gold Matte“, „Serenity White Pearl“ и „Nocturne Grey“. Првото издание има и црни алуминиумски амблеми на „Hyundai“.

Внатре во кабината на „Ioniq 6 First Edition“, ќе најдете целосно црна внатрешност и кожни седишта со сиви тартан влошки. Компанијата вели дека ова е инспирирано од концептот „Prophecy EV“. Ограниченото издание на „Ioniq 6“, исто така, има уникатни „Econyl“ подни седишта, исто така тапацирани со сиви тартан акценти.

Моделите од првото издание се добро опремени и стандардно доаѓаат со загреани седишта (предни и задни), загреан волан, електрична задна врата и предни седишта со меморија за возачот и „Bose Premium Audio“ систем. Безбедносните карактеристики вклучуваат помош за возење на автопат, помош за слепа точка и монитор за опкружувачки поглед.

Батеријата е 77,4 kWh, погонот е на сите тркала, а максималната моќност е 320 ks и 605 Nm. Системот за полнење е 800 волти и може да работи со ултрабрз полнач со моќност од 350 kW. „Hyundai“ претходно рече дека „Ioniq 6“ може да се полни од 10% до 80% за само 18 минути. Првите нарачки може да се направат преку наменска веб-страница од 9-ти ноември 2022-ра година, а испораките се очекува да започнат помеѓу март и април 2023-та година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП