сабота, 23 септември 2023
ПочетнаКОМПАНИИАкциите на „Credit Suisse“ паднаа за 12% на рекордно ниско ниво

Акциите на „Credit Suisse“ паднаа за 12% на рекордно ниско ниво

Акциите на швајцарската инвестициска банка „Credit Suisse Group AG“ достигнаа ново рекордно ниско ниво, откако обидите на менаџментот да ги увери пазарите во својата финансиска стабилност само дополнително го зголемија чувството на превирања околу проблематичната швајцарска банка.

Акциите на банката паднаа за цели 12 отсто во почетокот на тргувањето во Цирих во понеделникот на 3,52 франци по акција. Банката изгуби околу 60% од својата пазарна капитализација само оваа година и е на пат за најголем годишен пад на цената на акциите во својата историја.

Главниот извршен директор Улрих Кернер се обиде да ги смири вработените и пазарите во текот на викендот, откако акциите достигнаа рекордно ниско ниво минатата недела и се зголемија замените за неисполнување на кредити. Додека ги промовираше нивоата на капитал и ликвидноста на банката, тој призна дека фирмата се соочува со „критичен момент“ додека работи преку своите најнови планови за реструктуирање.

Тој, исто така, им кажа на вработените дека поради шпекулациите околу заемодавачот, ќе им испраќа редовно ажурирање додека фирмата не го објави новиот стратешки план на 27-ми октомври.

Трошоците за осигурување на банкарските обврзници од неисполнување на обврските (CDS) се зголемија за околу 15% минатата недела до нивоа што не се забележани од 2009-та година. Некои клиенти го искористија растот на „CDS“ на банката оваа година за да поставуваат прашања, да преговараат за цените или да допрат до конкурентите, изјавија изворите за „Bloomberg“, зборувајќи под услов да останат анонимни за да разговараат за доверливи разговори.

„Credit Suisse“ одби да коментира преку портпаролот на компанијата.

Кернер, кој беше назначен за главен извршен директор на крајот од јули, мораше да се справи со пазарните шпекулации, заминувањата на банкарите и сомнежите за капиталот додека се обидува да подготви пат напред. Заемодавачот моментално ги финализира плановите кои најверојатно ќе доведат до големи промени во неговиот бизнис со инвестициско банкарство и би можеле да вклучуваат укинување на илјадници работни места во текот на неколку години, објави „Bloomberg“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП