четврток, 8 декември 2022
ПочетнаКОМПАНИИСпортскиот стриминг гигант „DAZN“ го купи конкурентот „ELEVEN“

Спортскиот стриминг гигант „DAZN“ го купи конкурентот „ELEVEN“

Спортската стриминг платформа „DAZN“ објави дека го купува глобалниот медиумски бизнис на „ELEVEN Group“ за да го зајакне своето портфолио на права, вклучително и врвните фудбалски лиги во Португалија и Белгија.

„DAZN“ рече дека договорот исто така ќе ги додаде своите понуди во Италија, пазарите што зборуваат германски и Шпанија, каде што веќе ги поседува правата на локалните лиги. Исто така, ќе му овозможи влез на Тајван и на другите пазари во Југоисточна Азија.

Во договорот е вклучен и „Team Whistle“, снабдувач на оригинална дигитална содржина, кој се очекува да донесе вкупен приход од околу 300 милиони долари годишно.

Условите на зделката не беа откриени, но извор запознаен со ова прашање рече дека цената е делумно пониска затоа што била структурирана како договор за купување акции.

Извршниот директор на групацијата „DAZN“, Шај Сегев рече дека договорот е „голем чекор напред во нашата мисија да бидеме водечка глобална спортска платформа“.

„ELEVEN“ е основан во 2015-та година од италијанскиот претприемач Андреа Радрицани, кој е мнозински сопственик на англискиот премиерлигаш Лидс Јунајтед.

Радрицани ќе се приклучи на одборот на „DAZN“ откако ќе се финализира договорот, објави платформата.

Поддржан од милијардерот Лен Блаватник, „DAZN“ се прошири во повеќе од 200 држави, нудејќи различни спортови, вклучувајќи фудбал и бокс. Минатата година го доби правото да ги пренесува во живо натпреварите од Серија А во Италија со својата понуда од 2,5 милијарди евра.

„Eleven Group“ беше советувана од „Guggenheim Securities“ за зделката.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП