четврток, 9 февруари 2023
ПочетнаАВТОБИЗНовиот „Mitsubishi ASX“ е препакуван „Renault Captur“ (ФОТО/ВИДЕО)

Новиот „Mitsubishi ASX“ е препакуван „Renault Captur“ (ФОТО/ВИДЕО)

Јапонскиот производител ги користи сите придобивки од припадноста кон групацијата „Renault-Nissan“.

„Mitsubishi“ ја претстави најновата генерација на својот мал кросовер, „ASX“, кој ќе се продава на некои од европските пазари на марката. Новиот „ASX“ е практично идентичен со „Renault Captur“, а единствената видлива разлика е ознаката на предната табла. Дури и бандажите се исти како кај францускиот модел.

Како и дизајнот на надворешноста, „Mitsubishi“ исто така ја користеше моторизацијата на брендот „Renault“. Палетата се отвора со 1,0-литарски трицилиндричен бензински мотор кој развива 91 ks (67 kW).

Следен е 1,3-литарскиот турбо-бензинец кој е достапен во два излезни моќности и има 12-волтна „благ“ хибридна технологија. Се нуди во опции со 140 ks (103 kW) и шестстепен мануелен менувач или со 158 ks (116 kW) и седумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

„ASX“ е исто така првиот „Mitsubishi“ опремен со целосна хибридна погонска единица продадена во Европа, благодарение на 1,6-литарски бензински мотор потпомогнат од два електрични мотори. Овој погонски систем нуди 143 ks (105 kW).

Конечно, понудата е заокружена со 1,6-литарски „plug-in“ хибрид. Комбинира два електрични мотори и има батерија од 10,5 kWh што му овозможува на кросоверот да помине до 50 километри возејќи само на електрична енергија. Вкупната комбинирана моќност на погонската група е 159 ks (117 kW).

Кога станува збор за внатрешна опрема, купувачите можат да се одлучат за фантастичен 10,25-инчен дигитален екран пред возачот кој има 3D навигација и е целосно приспособлив. Достапен е и екран од седум инчи, доколку сакате да заштедите малку.

И ако сте целосно фокусирани на буџетот, екранот може да се намали на само 4,2 инчи и да се стави помеѓу двата аналогни инструмент-часовници.

Мултимедијалниот систем се нуди и во две опции. Може да се избере помал екран од 7 инчи во формат на пејзаж или екран од 9,3 инчи со портретна ориентација. Системите може безжично да се поврзат со паметни телефони преку функциите „Apple CarPlay“ или „Android Auto“.

Иако новиот „ASX“ ги задржува своите компактни димензии (4.228 mm, 1.797 mm, 1.573 mm), автомобилот има и лизгачки задни седишта кои, во зависност од положбата, обезбедуваат или поголема удобност за нозете или повеќе простор во багажникот.

Волуменот на багажникот може да се зголеми од 332 литри на 401 литри, благодарение на оваа функција.

Новиот Mitsubishi „ASX“, исто така, доаѓа со пакет напредни безбедносни карактеристики, вклучувајќи стандардно предупредување за заден судир со помош за итно сопирање и детекција на пешаци и велосипедисти, како и активно следење лента и препознавање сообраќајни знаци.

Достапни се и помош за мртва точка, активно следење лента, предупредување за брзина, адаптивна контрола на патувањето и интелигентни долги светла.

Моделите со врвни спецификации се достапни и со системот „MI-PILOT“, кој комбинира адаптивна контрола на патувањето и активно центрирање на лентата за да преземе некои функции за возење на отворен пат.

„Mitsubishi ASX“ ќе се појави во продажба дури во пролетта 2023-та. Прво ќе биде достапен за клиентите во Германија, во март следната година, а потоа и на другите европски пазари каде што брендот е сè уште активен.

Цените ќе бидат објавени подоцна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП