петок, 9 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАМосква: Германија ја премина „црвената линија“, не требаше!

Москва: Германија ја премина „црвената линија“, не требаше!

Германија ја премина црвената линија, која не требаше да ја помине, кога почна да ја снабдува Украина со смртоносно оружје од сопствено производство.

Ова во интервју за „Известија“ го изјави рускиот амбасадор во Германија, Сергеј Нечаев.

„Самиот факт што Берлин го снабдува украинскиот режим со смртоносно оружје од германско производство кое се користи не само против руските војници, туку и против цивилите во Донбас е „црвена линија“ што германските власти не требаше да ја преминат, имајќи ја предвид Моралната и историската одговорност на Германија кон нашиот народ за нацистичките злосторства за време на Големата патриотска војна“, истакна дипломатот.

Нечајев изјави дека пумпањето на режимот во Киев со оружје, „како што бараат англосаксонските сојузници од НАТО од Германија“ е пат кој не води никаде, туку само го продолжува конфликтот и го зголемува бројот на жртви.

Дипломатот додаде дека процесот на повоено помирување меѓу народите на Русија и Германија сега, всушност, е „еродиран“.

Претходно германскиот канцелар Олаф Шолц објави дека Германија има намера да и снабди на Украина три дополнителни системи за воздушна одбрана „ИРИС Т“, 10 оклопни возила за евакуација, 20 ракетни фрлачи, прецизно наведувачка муниција и одбранбени системи против беспилотни летала. Според изворот, оружјето ќе биде испорачано во 2023 година, а некои видови опрема може да бидат испорачани и порано.

Русија претходно испрати протестна нота до земјите од НАТО поради испораката на оружје за Украина. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП