петок, 9 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАШолц тврди дека нема причина за грижа: Германија добро е подготвена за...

Шолц тврди дека нема причина за грижа: Германија добро е подготвена за енергетска криза

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека земјата е добро подготвена за енергетската криза што се очекува оваа зима и дека граѓаните немаат причина за загриженост.

-Ќе поминеме преку тоа. Живееме во сериозни времиња – рече Шолц во видео порака емитувана денеска.

Тој додаде дека кризата не ја чувствуваат само граѓаните во Украина, туку и оние во Европа и многумина во светот, пренесува „Билд“.

Сепак, Германија е добро подготвена за фактот дека Русија во голема мера ќе го запре протокот на гас поради војната, рече Шолц, посочувајќи на складиштата за гас, напорите за увоз на течен гас и можноста за користење фосилна енергија, а во случај на потреба, нуклеарна енергија.

Покрај тоа, федералната влада планира пакет помош за граѓаните, рече Шолц, додавајќи дека никој нема да биде оставен сам да се грижи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП