сабота, 4 февруари 2023
ПочетнаКОМПАНИИНајавен нов штрајк на пилотите во „Lufthansa“

Најавен нов штрајк на пилотите во „Lufthansa“

Пилотите на авиокомпанијата „Lufthansa“ најавија нов, подолг штрајк во спорот со загриженоста за платите. Синдикатот на пилотите, Здружението на кокпит (VC), го најави штрајкот во понеделник навечер и додаде дека „сериозна понуда“ може да го спречи.

Германските медиуми јавуваат дека синдикатот и компанијата во вторник треба да одржат уште една рунда преговори, пренесува ДПА.

„Lufthansa“ соопшти дека ќе упати подобрена понуда до пилотите во вторник во обид да го запре ескалацијата на спорот околу платите, откако синдикатот соопшти дека повторно ќе штрајкува оваа недела, пишува „Businesstimes.com“.

Пилотите на патниците ќе штрајкуваат во среда и четврток, а карго пилотите од среда до петок, најави синдикатот, кој обединува повеќе од 5.000 пилоти.

Претходниот петок пилотите веќе ги прекинаа домашните летови во патничкиот и товарниот сообраќај, потсетува ДПА и додава дека откажувањето на околу 800 летови погодило 130.000 патници и предизвикало хаос на аеродромите. Штрајкот ја чинеше авиокомпанијата 32 милиони евра.

Синдикатот потегот го објасни со пропаѓањето на преговорите за нов колективен договор. „VC“ бара зголемување на платите за 5,5 отсто годинава, а од 2023-та година автоматска корекција според стапката на инфлација.

„Lufthansa“ неодамна понуди паушално зголемување на платата за 900 евра. Во следните 18 месеци, тоа би било еквивалентно на покачување од 18 отсто за почетници и пет отсто за капитените.

Авиокомпанијата минатата недела го осуди повикот за штрајк и ги повика пилотите да се вратат на преговорите. По објавувањето на новата акција, портпаролот изрази жалење „што синдикатот продолжува да ескалира“. Штрајковите влијаат на патничките и карго летовите на „Lufthansa“ од домашните аеродроми.

Компаниите на „Lufthansa“ во Германија „Eurowings“, „Lufthansa Cityline“ и „Eurowings Discover“, како и странските, „Swiss“, „Austrian“ и „Brisel“, летаат според распоредот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП