сабота, 23 септември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПристигнаа мобилните телефони „Nokia C31“, „X30 5G“ и „G60 5G“

Пристигнаа мобилните телефони „Nokia C31“, „X30 5G“ и „G60 5G“

Овој поранешен гигант сè уште е наоколу, само не со толку голем удел на пазарот како порано. Компанијата мајка „HMD Global“ претстави дури три нови мобилни телефони на саемот „IFA 2022“ што се одржа во Берлин.

„Nokia C31“

Најевтиниот претставен модел ги носи следниве карактеристики:

Чипсет: Овој мобилен телефон се напојува со чипсет Unisoc 9863A1, произведен во производствен процес од 28 нанометри и се состои од осум Cortex-A55 јадра кои работат на 1,6 GHz, додека процесорот PowerVR GE8322 е одговорен за графика. Постојат три конфигурации на RAM и простор за складирање – 3/32 GB, 4/64 GB и 4/128 GB. Просторот за складирање може да се прошири со помош на MicroSD картичка со капацитет до 256 GB.

Батерија: Што се однесува до батеријата, таа има капацитет од 5.0540 mAh.

Камери: Системот на камерата на овој телефон е многу едноставен, со главна камера од 13MP, макро камера од 2MP и сензор за длабочина од 2MP. На предната страна има селфи камера од 5 MP.

Екран: Приказот на овој екран има дијагонала од 6,75 инчи и HD+ резолуција. Самиот екран е LCD тип заштитен со некакво стакло чиј производител не е наведен.

Почетната цена за овој уред е 240 евра, а доколку сакате веќе можете да го купите.

„Nokia X30 5G“

Според информациите на „GSMArena“, овој мобилен телефон е претставен како поеколошки решение во споредба со стандардните модели со рамка составена од 100% рециклиран алуминиум, додека пластичната задна страна е направена од 65% рециклирани материјали. Дури и самата амбалажа е направена од 94% рециклирани материјали. Што се однесува до карактеристиките, тие се како што следува:

Чипсет: Овој паметен телефон се напојува со Qualcomm Snapdragon 695 произведен во процес на производство од 6 нанометри. Што се однесува до работната меморија, има опции за 6 GB и 8 GB, додека просторот за складирање податоци доаѓа во верзијата UFS 2.2 и капацитет од 128 GB или 256 GB.

Батерија: Батеријата има капацитет од 4.200 mAh и поддржува брзо полнење од 33 W.

Камери: Системот на камерата се состои од два сензори заштитени со стакло Gorilla Glass DX+. Главниот сензор има резолуција од 50 MP со оптичка стабилизација на сликата, додека помошниот сензор е од типот ултра широк агол со резолуција од 13 MP. Селфи камерата има резолуција од 16 MP.

Екран: дисплејот на овој телефон има дијагонала од 6,43 инчи и AMOLED тип со резолуција FHD+ и стапка на освежување на екранот од 90 Hz. Односот на екранот е 20:9, а има 700 nits максимална осветленост Gorilla Glass Victus заштитно стакло.

Цената на овој телефон започнува од 530 евра и веќе е достапен за купување.

„Nokia G60 5G“

Друг мобилен телефон од „Nokia“, претежно направен од рециклирани материјали, ги носи следниве технички карактеристики:

Чипсет: Овој уред се напојува и со Qualcomm Snapdragon 695, но конфигурацијата на меморијата е поскромна – 4/64 GB и 4/128 GB.

Батерија: Капацитетот на батеријата е 4.500 mAh, а има и полнење со брзина од 20 W.

Камери: Сензорот за главната камера има резолуција од 50 MP и не доаѓа со оптичка стабилизација на сликата, а има и камера со ултра широк агол од 5 MP и сензор за длабочина. Што се однесува до предната камера, таа има резолуција од 8 MP.

Екран: екранот на овој телефон има дијагонала од 6,58 инчи и резолуција FHD+. Сепак, овој панел е од типот на LCD со брзина на освежување од 120 Hz и максимална осветленост од 500 nits. Екранот е заштитен со Gorilla Glass 5.

Цената на овој уред е 320 евра, а доколку сакате веќе можете да го купите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП