понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСрбија, Албанија и Македонија се договорија да го поделат вишокот енергија и...

Србија, Албанија и Македонија се договорија да го поделат вишокот енергија и храна

Србија, Албанија и Македонија се договорија да формираат заедничка комисија која ќе си помага меѓусебно во справувањето со заканата од недостиг на енергија и храна оваа зима поради кризата предизвикана од војната во Украина, беше објавено во петокот.

На самитот „Отворен Балкан“ во Белград, српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама и македонскиот премиер Димитар Ковачевски се договорија за формирање тело што ќе служи за споделување на вишокот енергија и храна.

-Се наше ќе им биде достапно на Северна Македонија и Албанија и обратно, рече Вучиќ на прес-конференцијата. Србија е речиси целосно зависна од увозот на руски гас, а околу 70% од потребите за електрична енергија се произведуваат во стари термоелектрани. Северна Македонија се потпира на фосилни горива и хидроенергија, а зависи и од увезената електрична енергија. Албанија најголемиот дел од електричната енергија ја произведува во хидроцентрали.

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека трите земји ќе побараат од ЕУ да им помогне да ја пребродат зимата.

– Најдоброто сценарио за Албанија би било половина милијарда евра (дополнително трошење) за… континуирано снабдување со електрична енергија, рече Рама. Ја повикувам ЕУ да не го повтори срамното однесување од пандемијата кога земјите од Западен Балкан мораа да се свртат кон Кина, Русија и Турција, додаде тој. Иницијативата, порано позната како Мини Шенген, беше покрената на крајот на 2019 година од премиерите на Србија, Албанија и Северна Македонија со намера, следејќи ги европските вредности на слободниот проток на луѓе, стоки, капитал и услуги. , заемно ќе го олеснат деловното работење за стопанството и патувањето за граѓаните на трите земји.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП