понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаКОМПАНИИГаспром го намали производството и извозот на гас

Гаспром го намали производството и извозот на гас

Рускиот производител на гас Гаспром во вторникот објави дека од почетокот на годината го намалил производството за 13,2 отсто, а извозот за една третина.

Компанијата од јануари до средината на август произвела 274,8 милијарди кубни метри, а извезла 78,5 милијарди кубни метри гас, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Во август, просечниот дневен извоз е за 3,3 отсто поголем од јули и изнесува 213,3 милиони кубни метри.

Побарувачката на гас во системот на домашниот пазар е намалена за 2,3 отсто, пренесува Тасс.

Извозот на руски гас во Кина преку гасоводот Силата на Сибир продолжува да расте, во согласност со билатералниот долгорочен договор меѓу Гаспром и кинеската CNPC.

Предупредување за дополнително зголемување на цените

„Газпром“ соопшти дека цената на гасот во Европа во вторникот надминала 2.500 долари за 1.000 кубни метри, за прв пат од 8 март, повикувајќи се на податоци од лондонскиот ICE.

Од почетокот на тргувањето тој е зголемен за повеќе од осум отсто.

Во холандскиот гасен центар ТТФ, цената во фјучерсите за септември порасна на 2.501,7 долари за 1.000 кубни метри, или 238.765 евра за мегават-час (MWh).

„Газпром“ предупреди дека оваа зима цената во Европа може да надмине 4.000 долари.

„Цените на бензинот на европскиот физички пазар достигнаа 2.500 долари [за 1.000 кубни метри]. Според конзервативните проценки, доколку овој тренд продолжи, цените зимава ќе надминат 1.000 кубни метри“, забележуваат од компанијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП