сабота, 30 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈА10 криптовалути со најголем потенцијал да се пробијат на пазарот

10 криптовалути со најголем потенцијал да се пробијат на пазарот

Со оглед на тоа што многу компании ширум светот прифаќаат криптовалути како средство за плаќање и инвестираат во нив, се појави побарувачка за овие дигитални валути.

И покрај падот што го доживеа целиот пазар, интересот на инвеститорите не стивнува, а крипто-инвеститорите беа задоволни и од веста дека еден од најпрестижните модни брендови Gucci почнува да прифаќа криптовалути во своите продавници.

Пазарот на криптовалути со текот на времето се здоби со признание, а најпознати се биткоинот и етериумот. Сепак, и други крипто-монети ја бараат својата шанса, а Analytics Insight состави листа на криптовалути кои имаат најголем потенцијал да станат следниот крипто-крал во 2023 година. Авторот предупредува дека текстот не е инвестициски совет, туку информативен преглед.

Decentraland
Блокчејнот Ethereum го овластува Decentraland (MANA), платформа за виртуелна реалност која им овозможува на корисниците да креираат, консумираат и продаваат содржина и апликации. Корисниците подоцна можат да истражуваат, развиваат и монетизираат земјишни парцели во оваа виртуелна средина. Многу корисници на Decentraland моментално ги монетизираат своите имоти преку лизинг, рекламирање и спонзорирани активности.

Flow
Flow, брз, децентрализиран и лесен за програмери блокчејн, е идната основа на новата генерација на игри, апликации и дигитални средства. Најдобрите забавни компании, развојни студија и компании со корпоративна поддршка како Warner Music, Ubisoft, NBA и UFC веќе го сочинуваат разновидниот екосистем на Flow. Со оглед на сегашните перформанси, Flow ги воодушеви аналитичарите со својот огромен иден потенцијал, а очекувањата за понатамошен раст за Flow се навистина реални.

Waves
WAVES-USD е можен кандидат да биде следниот голем крипто играч на пазарот. Во неговото јадро, Waves е блокчејн платформа за градење dapps и паметни договори, како и лансирање сопствени криптокени. Платформата користи варијација на механизмот за консензус на PoS наречен Leased Proof of Stake (LPoS).

Chiliz
Chiliz (CHZ) е проект кој промовира партнерства со водечки фудбалски клубови како Манчестер Сити, Барселона и ПСЖ. Фокусот на Чилиз е да ве поврзе со вашиот омилен тим. CHZ, мајчин знак на проектот, е дизајниран да им помогне на корисниците виртуелна интеракција со нивните омилени клубови. Токенот може да се користи и за купување преку матичната платформа на Chiliz – Socios. Можете исто така да го користите CHZ за да заработите награди преку предизвици и лов на токени.

Filecoin
Filecoin (FIL) ја има честа да биде рекордер за најголема претпродажба досега. За време на својата почетна фаза на претпродажба во 2017 година, Filecoin собра 52 милиони долари, а за време на нејзината ICO (Почетна понуда на монети), оваа мрежа peer-to-peer собра извонредни 205 милиони долари. Filecoin е 38-та најголема криптовалута во светот, со пазарна капитализација од речиси 2 милијарди долари, според CoinMarketCap.

Dogecoin
Dogecoin (DOGE) беше првата меме монета што влезе на крипто-пазарот. Првично, Dogecoin беше создаден како шега. Сепак, се чини дека слаткото куче допре до срцата на многумина бидејќи брзо „експлодира“ и се најде меѓу крипто гигантите. Специјалистот за FinTech, Илон Маск, често ја покажува својата поддршка за Dogecoin (DOGE) на Твитер. Секој пат кога Маск ќе твитне, Dogecoin достигнува 50 милиони следбеници на Твитер кои ја користат можноста да ја зграпчат паричката, што резултира со скокови на цените.

Shiba Inu

Shiba Inu (SHIB) е создаден од анонимно лице по име Ryoshi. Создаден е за исмејување на Dogecoin, но брзо стана популарен. Сега и двете се во првите 20 криптовалути по пазарна капитализација. Во позитивен тренд е и Shiba Inu. Тој е зголемен за 1,785% за 24 часа во моментот на пишување.

Solana

Solana е високо функционален проект со отворен код кој се потпира на природата без дозвола на блокчејн технологијата за да обезбеди децентрализирано финансиско решение (Defi). Додека идејата и првичната работа на проектот започнаа во 2017 година, Solana беше официјално лансирана во март 2020 година од страна на Фондацијата Солана со седиште во Женева, Швајцарија. Во оптек се 319.790.577 монети SOL.

Cardano

Cardano е основан во 2017 година, а го добил името по италијанскиот полимат Џероламо Кардано од 16 век. Оригиналниот токен ADA го добил името по математичарката од 19 век, Ада Лавлејс, која се смета за првиот компјутерски програмер во светот. Во оптек се 33.626.396.776 ADA монети.

Avalanche

Avalanche е блокчејн од прв слој кој функционира како платформа за децентрализирани апликации и сопствени блокчејн мрежи. Тој е еден од ривалите на Ethereum, кој има за цел да го замени Ethereum како најпопуларен блокчејн за паметни договори. Таа има за цел да го постигне ова со повеќе трансакции, до 6.500 трансакции во секунда без да се загрози приспособливоста. Во оптек се 245.532.531 монети AVAX.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП