вторник, 27 септември 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi“ обединува два популарни модели

„Audi“ обединува два популарни модели

Германскиот производител „Audi“ напорно работи на новата генерација на еден од неговите најпопуларни модели „А4“, но досега сите тест прототипови забележани на патиштата се во верзијата „Avant“ (караван). Веќе е познато дека следната генерација на моделот ќе се појави во 2023-та година, но што се случува со седанот?

Според информациите од „Carscoops“, традиционалниот седан „А4“ ќе исчезне од гамата на марката, трансформирајќи се во попрактичен и поубав „A5 Sportback“, односно двата модели ќе се комбинираат во еден. Така, компанијата ќе го задржи своето присуство во оваа класа, каде главни конкуренти се „BMW 3-Series“ и „Mercedes-Benz C-Class“.

Новиот модел ќе го носи името „A4 Sportback“, а ќе добие поелегантни линии на покривот. „Carscoops“ дури го понуди своето мислење за тоа како ќе изгледа идниот „fastback“, кој ќе се продава заедно со караванот „A4 Avant“. Двата автомобили ќе го делат истиот преден дел, со агресивни матрични LED фарови, широка решетка со „Singleframe“, браник со триаголни доводи, широки предни браници и карактеристична хауба.

Разликите ќе се појават од B-столбот и во задниот дел. Дополнително, фастбекот и караванот ќе ја делат истата контролна табла со два посебни екрани, помала група инструменти и поголем централен екран на допир за инфозабавниот систем.

Генерално, новиот „A4“ ќе се приближи што е можно поблиску до сегашниот „A5 Sportback“, кој веќе е очигледно застарен. Гласините за „смртта“ на овој модел кружат низ медиумите од 2019-та година. Главната причина за спојување на двата автомобили во еден е финансиската, бидејќи компанијата од Инголштат се обидува да одржи низа модели напојувани од ТНГ, додека во исто време нуди алтернативи со електричен погон во секој сегмент.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП