среда, 28 септември 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„Amazon“ го купува производителот „Roomba“ за 1,7 милијарди долари

„Amazon“ го купува производителот „Roomba“ за 1,7 милијарди долари

Гигантот за е-трговија „Amazon.com“ го купува „iRobot“ во зделка од 1,7 милијарди долари, соопшти компанијата за роботи со правосмукалка „Roomba“ во петокот.

Најголемиот онлајн трговец на мало ќе ја купи компанијата за 61 долар по акција, сето тоа во готово, што претставува премија од 22% во однос на последната цена на затворање на производителот.

„iRobot“ има историја на олеснување на животот на луѓето со иновативни производи за чистење на домот. Компанијата продолжува да иновира со секоја нова генерација на производи, се вели во соопштението за медиумите.

„Со многу години, тимот на „iRobot“ ја докажа својата способност да измислува нови начини за да им помогне на луѓето да чистат со производи кои се многу практични и иновативни. Клиентите ги сакаат производите на „iRobot““, рече Дејв Лимп, потпретседател на „Amazon Devices“.

Договорот ќе го продлабочи присуството на „Amazon“ во потрошувачката роботика. Компанијата направи храбар облог во сферата во минатата година кога го претстави домашниот робот „Astro“, уред од 1.500 долари кој е опремен со дигитален асистент „Alexa“ и може да ги следи корисниците низ нивниот дом, пренесува „CNN“.

„iRobot“, кој е основан во 1990-та година на Технолошкиот институт во Масачусетс, е најпознат по својата самочистлива правосмукалка „Roomba“.

Акциите на „iRobot“ беа суспендирани од тргување по објавувањето на зделката. Книгите на „Amazon“ пораснаа за 0,2% во претпродажното тргување.

По завршувањето на трансакцијата, Колин Англ, извршниот директор на „iRobot“, ќе ја задржи својата позиција.

„Откако го основавме „iRobot“, нашиот тим беше во мисија да создаде иновативни, практични производи кои го олеснуваат животот на луѓето, што доведе до иновации како „Roomba“ и „iRobot OS““, коментира тој.

„„Amazon“ ја споделува нашата страст за создавање паметни иновации кои им овозможуваат на луѓето да прават повеќе дома, и затоа не можам да замислам подобро место за нашиот тим да ја продолжи нашата мисија“, додаде Англ.

Завршувањето на трансакцијата е предмет на вообичаени услови за затворање, вклучувајќи одобрување од акционерите на „iRobot“ и регулаторни одобренија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП