вторник, 31 јануари 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„Virgin Galactic“ уште еднаш го одложи почетокот на своите комерцијални летови

„Virgin Galactic“ уште еднаш го одложи почетокот на своите комерцијални летови

Компанијата за вселенски туризам „Virgin Galactic“ го одложи почетокот на своите комерцијални летови за уште три месеци, повикувајќи се на доцнење во работата за реновирање на нејзините носачи на авиони, пренесува „CNBC“.

„Virgin Galactic“ објави дека комерцијалните услуги се враќаат назад во вториот квартал од 2023-та година, што е уште еден чекор назад откако дебитираше бизнисот со вселенски туризам.

Компанијата претходно го одложи датумот од четвртиот квартал оваа година на првиот квартал од следната година.

Цената на акциите на компанијата потона за повеќе од 10% во после-пазарното тргување по завршувањето на сесијата на 8,19 долари по акција. Вредноста на акциите е намалена за повеќе од 70% во изминатите 12 месеци.

Компанијата моментално има еден носач на авиони, наречен „VMS Eve“, кој е стар околу 14 години и е подложен на големо реновирање. Бродот е на млазен погон и игра клучна улога во летовите на „Virgin Galactic“.

„Virgin Galactic“ објави приспособена загуба од 93 милиони долари, што е повеќе од загубата од 77 милиони долари во претходниот квартал. Компанијата има 1,1 милијарди долари во готовина. Исто така, од компанијата велат дека планираат да продадат обични акции до 300 милиони долари, за кои компанијата рече дека има за цел да донесе „финансиска флексибилност за понатаму“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП