среда, 28 септември 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАКолку е издржлив телефонот со најголемата камера во светот? (ВИДЕО)

Колку е издржлив телефонот со најголемата камера во светот? (ВИДЕО)

Имаме шанса да видиме дали новиот телефон „Xiaomi 12s Ultra“, кој го краси најголемата камера на светот на задната страна, ќе успее да го преживее тестот за издржливост на „JerryRigEverything“.

„Xiaomi“ вложи многу напор и ресурси во системот на камера на својот нов телефон „12s Ultra“, кој има тркалезна, монолитна испакнатина на задната страна што го штити сензорот „Sony IMX989“ и другите елементи.

Покрај тоа, Зак Нелсон од каналот на „YouTube“ – „JerryRigEverything“ откри дека споменатиот сензор има некои карактеристики кои му овозможуваат да биде поотпорен на гребнатини во споредба со поконвенционалните сензори.

Кога станува збор за дисплејот, „12s Ultra“ користи калено стакло за својот екран, што може да се гребе од шестото ниво на скалата „Мос“, со подлабоки гребнатини на седмото ниво, што е вообичаено. Дисплејот има и „Gorilla Glass Victus“ заштита.

Интересното нешто што го откри јутјуберот е дека и покрај премиум материјалите што ги користи „Xiaomi 12s Ultra“, горниот раб на рамката од брендот „Harmon Kardon“ е направен од пластика и треба да избегнувате да ја изложувате на остри предмети.

На крајот, кога станува збор за тестирање на издржливост при свиткување со раце, телефонот „преживеа“ (освен застрашувачкиот звук на пукање и малото крцкање во областа каде што се наоѓа антената).

На крајот, „Xiaomi 12s Ultra“ остана напојуван и целосно функционален, што значи дека корисниците можат да очекуваат солиден уред за секојдневна работа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП