понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕОвој симптом на омикрон БА.5 ќе го приметите наутро одма по станувањето:...

Овој симптом на омикрон БА.5 ќе го приметите наутро одма по станувањето: Луѓето често мислат дека е нормално

Специјалистите веќе алармираат. Тие исто така укажуваат на нови симптоми кои можат да ги придружуваат овие подваријанти. Еден од нив се јавува првенствено наутро.

Новите подваријанти на Омикрон беа откриени претходно оваа година. Специјалистите имаа време да ги проучуваат. Меѓу другото, тие успеаа да забележат дека особено варијантата BA.5 е многу позаразна од нејзините претходници. Затоа некои специјалисти ја сметаат за „најлошата варијанта што сме ја виделе“. Покрај тоа, луѓето кои веќе имале корона вирус може повторно да се заразат.

Има и добри информации. Експертите укажуваат дека подваријантата BA.5 не предизвикува потежок облик на болеста. Исто така, не го зголемува бројот на смртни случаи. Ова е главно затоа што не ги напаѓа белите дробови како претходните варијанти. Наместо тоа, тој се фокусира на горниот респираторен тракт.

Повеќето од симптомите предизвикани од подваријантата BA.5 ни се добро познати. Некои од нив се:

-течење на носот

-главоболка

-кашлица

-треска

-болки во мускулите

-болка во грлото

Како што можете да видите, симптомите на новата мутација се многу слични на оние на обичната настинка. Затоа често ги потценуваме. Не си дозволуваме да мислиме дека можеби сме заразени со коронавирусот. Сепак, има уште еден нов симптом кој не остава простор за сомнеж. Тоа го споменува професорот Тим ​​Спектор, ко-основач на ZOE Scientific и главен научник на ЗОЕ здравствената студија. Специјалистот вели дека симптомот кој укажува дека сме заразени со варијантата БА.5 е екстремен замор. Тоа го чувствуваме и наутро, по добар сон.

Ова не е единствениот нов симптом на подваријантата BA.5. Специјалистите забележале дека многу пациенти пријавуваат симптоми слични на оние кои се јавуваат за време на менингитис. Тоа е вкочанет или болен врат, вкочанетост, пецкање и чувствителност на светлина.

Заразените со новата варијанта може да се жалат и на зуење во ушите. Друга необична болест е интензивното ноќно потење. Меѓутоа, најчесто подваријантата BA.5 започнува со силна болка во грлото.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП