понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНАСА и Роскосмос потпишаа договор за заеднички летови

НАСА и Роскосмос потпишаа договор за заеднички летови

НАСА и руската вселенска агенција Роскосмос потпишаа договор за интегрирање на летовите до Меѓународната вселенска станица, дозволувајќи им на руските космонаути да летаат со вселенски летала од американско производство, а американските астронаути да летаат во рускиоѕ Сојуз, објавија агенциите во петокот.

„Договорот е во интерес на Русија и САД и ќе го промовира развојот на соработката во рамките на програмата на Меѓународната вселенска станица (ISS)“, се вели во соопштението на Роскосмос, додавајќи дека ќе го олесни „истражувањето на вселената за мирoљубиви цели“.

Првите интегрирани летови според новиот договор ќе се случат во септември, соопшти НАСА.

Американскиот астронаут Френк Рубио потоа ќе замине во вселенската станица од космодромот Бајконур во Казахстан, кој беше ангажиран од Москва, заедно со двајцата космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин.

Во замена, космонаутот Ана Кикина ќе им се придружи на двајца американски астронаути и еден јапонски астронаут на летот на SpaceX Crew Dragon до орбиталната лабораторија, кој ќе тргне од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП