26 мај, 2024
ПочетнаКОМПАНИИНајбогатиот Германец стана и најголем акционер во „Lufthansa“

Најбогатиот Германец стана и најголем акционер во „Lufthansa“

Најбогатиот човек во Германија сега е најголемиот акционер во германската „Lufthansa“, откако дел од своето богатство собрано од логистика реинвестираше во најголемата европска авиокомпанија, пишува „Bloombeg“.

Клаус-Михаил Куне го зголеми својот удел во „Lufthansa“ на 15,01 отсто, покажаа официјалните податоци во средата, престигнувајќи ја германската влада како најголем акционер на превозникот. Владата продава дел од својот удел откако авиокомпанијата предвреме го отплати спасувачкиот заем што ја одржуваше во живот за време на Ковид-19.

Куне, кој исто така изрази интерес за место во управниот одбор на „Lufthansa“, вреди 35,1 милијарди долари, според индексот на милијардери на „Lufthansa“. Тој е почесен претседател и мнозински сопственик на „Kuehne + Nagel“, најголемиот светски океански шпедитер.

Додека Куне не коментираше зошто го зголемува својот удел во „Lufthansa“, неколку големи шпедитери се прошируваат во комерцијална авијација, особено карго компании како „Lufthansa“. И логистичките компании уживаа во зголемен профит во текот на изминатата година поради бумот во каргото, што ги натера некои да го реинвестираат својот профит во авиокомпании.

Холдинг-компанијата на Куне, исто така, поседува 30 отсто од акциите во германската логистичка компанија „Hapag-Lloyd“, компанија која досега не направила никаков обид да стекне удели во авиокомпаниите. Карго-одделот на „Lufthansa“ управува со флота од 12 големи товарни бродови и исто така ги користи предностите на товарниот простор на патничките авиони.

Францускиот логистички гигант „CMA CGM“ во мај се согласи да стекне удел во „Air France-KLM“, а гигантот за транспорт на контејнери „MSC Mediterranean Shipping Company“ даде заедничка понуда со „Lufthansa“ за купување на „Italia Trasporto Aereo“, позната како „ITA“, наследник на банкротираната компанија „Alitalia“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП