понеделник, 8 август 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАГасот во Европа надмина 1.900 долари за илјада кубни метри

Гасот во Европа надмина 1.900 долари за илјада кубни метри

Цената на гасот во Европа денеска надмина 1.900 долари за 1.000 кубни метри, првпат од 9 март годинава, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Цената на гасот за испорака во август (фјучерс договори) се зголеми во холандскиот центар ТТФ на 1.926 долари за илјада кубни метри, или 182,65 евра за мегават-час (MWh), пренесува Тасс.

Од почетокот на денешното тргување, цената на гасот на дневна основа скокна за речиси 7 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП