четврток, 18 август 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕЗбогум за маките: Ова ќе ја отстрани надуеноста

Збогум за маките: Ова ќе ја отстрани надуеноста

Надуеноста на стомакот мачи голем број на луѓе и често знае долго да трае. Но не очајувајте. Ако сакате брзо да се ослободите од оваа непријатносат, можете тоа да го направите со помош на овие намирници.

Краставица

63784_shutterstock-146276474_630x0

Овој зеленчук богат со вода го хидрира организмот и ви помага да ја исфрлите солта која предизвикува надуеност. А бидејќи содржи само 45 калории, ова е идеална намирница.

Грејпфрут

63260_profimedia0193058335_630x0 (1)

Еден голем грејпфрут има само 120 калории и е полн со вода која ги исфрла непотребните материи од организмот. Исецкајте го на мали парчина и јадете го полека. Ако јадете поголеми парчина и го изедете грејпрфутот наеднаш можно е да голтнете и воздух, поради кој надуеноста се зголемува.

Незасладеб зелен чај

11518_WEB_1500px_shutterstock_25902241_630x0 (1)

Благодарение на тоа што содржи епигалокатехин галат (антиоксидант кој делува против запаленијата и ги ублажува тешкотиите) зелениот чај одамна се користи за оваа цел. Пијте го ладен. Но немојте да му додавате шеќер.

Чај од нане или ѓумбир

54548_profimedia0032011801_630x0 (1)

Секогаш имајте при себе чај од нане или ѓумбир како прва помош. Овие чаеви ќе ви помогнат да се ослободите од гасовите и да го смирите стомакот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП