четврток, 18 август 2022
ПочетнаКОМПАНИИНајбогатите изгубиле 1,4 трилиони долари во најлошите шест месеци

Најбогатите изгубиле 1,4 трилиони долари во најлошите шест месеци

Богатството на Илон Маск е намалено за речиси 62 милијарди долари. Џеф Безос мораше да се раздели со околу 63 милијарди долари, а кај Марк Цукерберг намалувањето беше речиси половина, пренесува „Bloomberg“.

Најбогатите 500 луѓе во светот изгубиле вкупно 1,4 трилиони долари во првата половина од годината – импресивен пад, кој е и најостар за првата половина од годината меѓу милијардерите.

Тоа е забележително отстапување од претходните две години, кога богатството на милијардерите се зголеми во услови на невиден стимул од владите и централните банки среде пандемијата на коронавирусот.

Но, откако централните банкари почнаа да ги зголемуваат каматните стапки во обид да се борат против инфлацијата, некои од најскапите акции, а кои милијардерите ги поседуваат, почнаа брзо да губат позиции. На пример, „Tesla Inc.“ го објави својот најлош квартал досега во месеците до јуни, а акциите на „Amazon.com Inc.“ падна најмногу од дотоком бумот.

И додека загубите се значајни за најбогатите, тие претставуваат само мал чекор кон намалување на глобалната нееднаквост. Сопственикот на „Tesla“ и понатаму е најбогатиот човек во светот со 208,5 милијарди долари, а по него е Безос со 129,6 милијарди долари, според индексот на милијардери на „Bloomberg“.

Бернард Арно, најбогатиот човек во Франција, е трет на листата со 128,7 милијарди долари, следен од Бил Гејтс со 114,8 милијарди долари. Ова се единствените четворица луѓе со богатство над 100 милијарди долари – во почетокот на годината десет луѓе беа со таа ознака, вклучувајќи го и Цукерберг, кој сега е на 17-то место на листата со 60 милијарди долари.

Сепак, класата на милијардери собра толку многу богатство во последниве години што не само што повеќето од нив можат да го надминат најлошото прво полугодие на „S&P 500“ во последните 70 години, туку веројатно се обидуваат и да направат зделки, вели Торне Перкин, претседател на „Papamarkou Wellner Asset Management“.

„Често нивниот начин на размислување е малку повеќе противнички. Многу наши клиенти бараат можности кога има проблем на улица“, истакнува Перкин.

И ова дефинитивно важи за првите шест месеци во некои делови од светот. Владимир Потанин, најбогатиот човек во Русија со богатство од 35,2 милијарди долари, кој ја стекна позицијата на „Societe Generale“ во „Rosbank“ на почетокот на оваа година. Тој, исто така, го откупи уделот на санкционираниот нафтен тајкун Олег Тинков во дигитална банка за мал дел од она што некогаш вредеше.

Сем Банкмен-Фрид, извршен директор на крипто берзата „FTX“, купи 7,6% од акциите во „Robinhood Markets Inc.“ на почетокот на мај, откако акциите на брокерот паднаа за 77% од јавната понуда во јули минатата година. 30-годишниот милијардер делува и како заемодавач на проблематичните крипто-компании.

Но, најпознатиот откуп му припаѓа на Маск, кој склучи договор од 44 милијарди долари за купување на „Twitter Inc“. Тој понуди да плати 54,20 долари по акција, а на крајот на седницата таа беше проценета на 37,39 долари по акција.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП