понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАПутин ги предупреди Финска и Шведска: Русија ќе одговори со иста мерка...

Путин ги предупреди Финска и Шведска: Русија ќе одговори со иста мерка доколку НАТО воспостави воена инфраструктура (ВИДЕО)

Владимир Путин повторно предупреди дека Русија ќе одговори со иста мерка доколку НАТО воспостави воена инфраструктура во Финска и Шведска откако тие ќе се приклучат на алијансата предводена од САД.

Руските новински агенции го цитираат Путин дека не може да ја исклучи можноста за тензии во односите на Москва со Хелсинки и Стокхолм поради нивното пристапување во НАТО.

„Немаме проблеми со Шведска и Финска како со Украина. Немаме територијални разлики. Ако сакаат Финска и Шведска, можат да се приклучат. Тоа зависи од нив. Тие можат да се приклучат на што сакаат“, рече рускиот претседател на прес-конференција во туркменскиот главен град Ашгабат.

Сепак, тој предупреди дека „ако таму бидат распоредени воени контингенти и воена инфраструктура, ќе бидеме обврзани да одговориме симетрично и да укажеме на заканите за оние територии каде што има закани за нас“.

Русија постојано ги предупредуваше Финска и Шведска да не се приклучуваат кон НАТО, велејќи дека „сериозните воени и политички последици“ од таквиот потег ќе ја принудат да ја „врати воената рамнотежа“ со зајакнување на својата одбрана во регионот на Балтичкото Море, вклучително и распоредување нуклеарно оружје.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП