четврток, 18 август 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТ123. ден војна во Украина: Урнат мост кај Золотог! Прикажана снимка од...

123. ден војна во Украина: Урнат мост кај Золотог! Прикажана снимка од „Ураганот“ за време на специјална операција

Денеска е 123-от ден од војната во Украина. Путин објави дека испраќа моќни ракети во Белорусија, а Украина објави дека Русите ја презеле целосната контрола над Северодонецк. Украина официјално доби статус на кандидат за ЕУ. Соединетите Држави ќе испратат нов пакет помош од 450 милиони долари за Зеленски.

Украинските вооружени сили повторно го искористија ракетниот систем Точка-У за гранатирање на територијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР), соопшти денеска мисијата ДНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

Во соопштението се наведува дека украинските сили истрелале една ракета врз градот Стаханов, пренесува ТАС С.

Украинската армија во последните неколку дена речиси секој ден го гранатираше LNR, користејќи ги ракетите Point-U.

Во петокот пукаа во Стаханов, Брианка и Теплично, додека во саботата вечерта Сватово беше под оган, јави ТАС С.

Ракета погодила станбена зграда во областа Шевченко во Киев


За време на повлекувањето, украинските сили го урнаа мостот во областа Золотог во Донбас, изјави член на Народната милиција на Народна Република Луганск.

Министерството за одбрана на Русија прикажа видео од работата на „Ураган“ за време на воена операција

Руското Министерство за одбрана објави снимка од борбената работа на повеќецевни ракетни системи за време на воена операција.

Како што наведоа во воениот оддел, единиците на руската ракетна артилерија со оган ја уништуваат воената опрема на националистите и формациите на украинските војници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП