четврток, 9 февруари 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„POCO“ ќе ги привлекува младите со два нови модели на смартфони

„POCO“ ќе ги привлекува младите со два нови модели на смартфони

Кинескиот бренд за паметни телефони „POCO“, во сопственост на технолошкиот гигант „Xiaomi“, претстави два нови смартфони наменети за помладите потрошувачи. Тоа се моделите „POCO F4“ и „POCO X4 GT“.

„POCO F4“ е новиот предводник на брендот, кој работи со процесорот „Snapdragon 870“.

Ова е најтенкиот смартфон „POCO“ кој досега е претставен, со дебелина од 7,7 mm и слој од „Gorilla Glass“.

Неговиот екран е 6,67 инчи E4 AMOLED со стапка на освежување од 120 Hz и поддржува стапка на земање примероци од 360 Hz при допир. Екранот има максимална осветленост од 1300 nits, а телефонот е опремен и со двојни звучници Dolby Atmos.

Новата понуда на „POCO“ поддржува 5G поврзување, а процесорот ветува поголема моќност, пократко време на вчитување на апликациите и помазни перформанси на апликацијата.

„POCO F4“ ќе биде достапен во три бои – „Night Black“, „Moonlight Silver“ и „Nebula Green“. Ќе бидат достапни две конфигурации: 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, како и 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

„POCO X4 GT“ е насочен повеќе кон корисниците кои бараат уред за игри и забава. Опремен е со MediaTek Dimensity 8.100 чипсет, а компанијата ветува добри перформанси и мала потрошувачка на енергија, па нема прегревање на уредот. За таа цел, телефонот користи систем за ладење LiquidCool, кој им овозможува на корисниците да извлечат максимум од хардверот без да се грижат за прегревање.

Уредот има LCD True Display дисплеј со сооднос 20,5:9. Телефонот ја прилагодува температурата на бојата на екранот според амбиенталната светлина, што резултира со помало оптоварување на очите. „POCO X4 GT“ овозможува и до 30% намалување на штетното сино светло на хардверско ниво. Екранот може да прикаже 1 милијарда бои и поддржува широк опсег на бои DCI-P3 за да понуди посилни контрасти и побогати детали.

Телефонот има батерија со капацитет од 5.080 mAh со 67W турбо полнење. Се полни побавно од F4 – 100% за 46 минути, со оглед на поголемиот капацитет. За 6 минути уредот се полни до 25%. Благодарение на технологијата Middle Middle Tab (MMT), телефонот нуди над 90 минути игра со 10-минутно полнење.

И овој модел се потпира на квалитетно аудио искуство, благодарение на звучниците Dolby Atmos. 4K камерата вклучува главна камера од 64 MP, ултра широка 8 MP и макро камера од 2 MP. За селфито е обезбедена предна камера од 16 MP.

„POCO X4 GT“ ќе биде достапен со 8GB RAM и 128GB внатрешна меморија, како и 8GB RAM и 256GB внатрешна меморија. Моделот ќе има три бои – сива, црна и сина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП