понеделник, 27 јуни 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТ121. ден војна во Украина: Украинците гаѓаат во повеќе градови во ДНР;...

121. ден војна во Украина: Украинците гаѓаат во повеќе градови во ДНР; Џонсон ја охрабрува Украина да ја продолжи војната

Денеска е 121. ден од војната во Украина, која вчера и официјално го доби статусот на кандидат за членство во Европската унија. Во тек се решавачките битки за Лисичанск и Северодонецк, силите на ЛНР ги воспоставија своите позиции на периферијата на Личичанск, соопшти ЛНР.

Украинските сили во текот на ноќта ги нападнаа градовите Стаханов и Брајанка, како и селото Теплично. Беа истрелани три ракети „Point-U“. Според потполковникот на Народната милиција на ЛНР, Андреј Марочко, ракетата соборена над Теплични била насочена кон зградата во која се наоѓа администрацијата на лидерот на ЛНР Леонид Пашечник.

Силите на ЛНР стигнаа до најјужната периферија на Лисичанска и се зацврстија на теренот, изјави за РИА Новости извор близок до командата на Народната милиција на ЛНР.

-Нашите претходни одреди отидоа во т.н регион РТИ – просторот на Фабриката за гумени производи, каде се сместени индустриската зона на оваа фабрика и соседната куќа изградена за нејзините работници. Овде успеавме да се засилиме, изјави изворот.

Џонсон ја охрабрува Украина да ја продолжи војната

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон оцени дека Г7 и НАТО не треба да ја охрабруваат Украина да постигне, како што наведе, „лош“ мир со Русија, што би значело откажување од делови од нејзината територија.

Неколку дена пред самитот на Г7 во Германија и НАТО во Шпанија, Џонсон рече дека неговата порака до неговите колеги од Г7, особено во НАТО, е дека не е време да ги охрабри Украинците да се задоволат со „лошиот“ мир, во кој им се предлага да се откажат од делови од својата територија во замена за прекин на огнот, пренесува Гардијан.

„Мислам дека тоа би било катастрофа. Тоа би било поттик за понатамошна ескалација на Путин кога и да посака“, рече Џонсон.

Тој додаде дека е можно некои од најголемите западни сили да се „уморни“ од Украина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП