четврток, 7 јули 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„Mondelez“ купува американска компанија за енергетски барови за 2,9 милијарди долари

„Mondelez“ купува американска компанија за енергетски барови за 2,9 милијарди долари

Светскиот гигант за пакувана храна „Mondelez International“ објави дека ќе го купи американскиот „Clif Bar & Co.“ за најмалку 2,9 милијарди долари во зделката што ќе ги додаде енергетските барови „Clif Bar“, „Luna“ и „Clif Kid“ во палетата на „Mondelez“, објави „Wall Street Journal“.

Компанијата во понеделникот соопшти дека ќе продолжи да го води бизнисот на „Clif Bar“ од нејзиното седиште во Емервил, Калифорнија, и да ги произведува своите производи од погоните во Индијана и Ајдахо.

„Mondelez“, исто така, рече дека очекува договорот, кој би можел да им плати повеќе на продавачите со текот на времето, да се затвори во третиот квартал.

Производителите на пакувана храна и други слични компании неодамна најавија дека ќе продолжат да ги зголемуваат цените поради зголемените трошоци. Извршниот директор на „Mondelez“, Дирк ван де Пут, минатиот месец изјави дека зголемувањето на цените на компанијата не го ограничува купувањето, што според него е изненадувачки. Сепак, следната година ќе има уште поскапувања, додаде тој.

„Clif Bar“ е основана во 1992-ра година од Гери Ериксон, кој дошол на идеја за истоимениот бар на компанијата додека бил на 280 километри возење велосипед низ Сан Франциско две години претходно, се наведува на веб-страницата на компанијата. Ериксон, кој ќе остане во управниот одбор на компанијата, работеше со својата мајка за да го развие она што тој го сметаше за повкусна енергетска лента од другите производи во тоа време. Компанијата одби купување од 120 милиони долари на „Quaker Oats“ во 2000-та година.

Ериксон ја водеше компанијата како ко-извршен директор со неговата сопруга, Кит Крафорд, додека Сели Грајмс не беше избрана на оваа функција во мај 2020-та година. Оттогаш Ериксон и Крафорд останаа во одборот на директори на „Clif Bar“, според веб-страницата на компанијата.

„Mondelez“ во април објави дека ќе плати 1,3 милијарди долари за купување на кондиторскиот бизнис „Ricolino“ од „Grupo Bimbo“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП