среда, 4 октомври 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАГерманија подготвува нови мерки кои треба да ја намалат потрошувачката на гас

Германија подготвува нови мерки кои треба да ја намалат потрошувачката на гас

Германскиот министер за економија Роберт Хабек подготвува нови мерки кои треба да ја намалат потрошувачката на гас и да компензираат за намалените испораки од Русија, според плановите со кои располага агенцијата ДПА.

Рускиот производител на гас Гаспром минатата недела ја прекина испораката на гасоводот Северен тек 1 поради доцнење на опремата испратена на ремонт во Сименс, рече тој.

Сименс објави дека ги испратил турбините во фабрика во Канада, која пак го блокирала нивното враќање бидејќи воведува санкции кон Гаспром поради руската инвазија на Украина. Германија утврди дека добива 60 отсто помалку гас од Русија, а министерот за економија наведе неколку мерки кои треба да ги компензираат намалените испораки на Гаспром.

Хабек сака да ја намали потрошувачката на гас во производството на електрична енергија и индустријата и да даде приоритет на полнењето складиште за зимата. Наместо електрани на гас, повеќе електрична енергија треба да се произведува во електраните на јаглен, предлага тој. Во документот на пет страници, министерот за економија посочува дека „потрошувачката на гас мора дополнително да се намали, а повеќе гас да се насочи кон складиштата бидејќи зимава нема да има доволно“.

Хабек, исто така, предложи мерки за намалување на потрошувачката на гас во домаќинствата, наведувајќи го воведувањето ограничувања за неговата употреба за греење. Канцеларот Олаф Шолц изјави за ДПА дека е против да се разговара за „индивидуални мерки“ додека не се подготви сеопфатен план.

Владата планира и дополнителна кредитна линија од 15 милијарди евра преку државната развојна банка KfW, тврдат извори за ДПА. Хабек, исто така, планира да воведе продажба на гас на аукции ова лето за да ги поттикне потрошувачите во индустријата да штедат.

Планот е индустриските потрошувачи на кои не им е очајна потребата од гас да ја намалат неговата потрошувачка, за плаќање и да го направат достапен за складирање. Слободните демократи (ФДП), кои заедно со Социјалдемократите и Зелените ја формираат владејачката коалиција, бараат преиспитување на забраната за хидраулично кршење, контроверзен метод за екстракција на гас од шкрилци со инјектирање течности со хемикалии под висок притисок.

„Научните студии покажуваат дека, според современите безбедносни стандарди, фрактурата не предизвикува значителна штета на животната средина“, рече шефот на парламентарната фракција на ФДП, Торстен Хербст за неделното издание на Die Welt.

Оние кои го увезуваат од САД не можат да се спротивстават на промовирањето на безбедно фрактурање во Германија, смета Хербст. Говорејќи во Фленсбург, министерот за економија рече дека владата наскоро ќе ги презентира одговорите на важните прашања до граѓаните.

„Земјата е тешко погодена од високата инфлација, поттикната од цените на енергенсите произведени од фосилни извори“, рече Хабек. „Имаме повеќе опции за да ги минимизираме тие цени“, тврди тој.

„Но, прашањето е правичност“, односно како да се обезбеди доволно поддршка за бизнисите и доволно енергија за домаќинствата, објасни тој. Поради наглото поскапување, Владата неодамна воведе мерки со кои треба да се намалат цените на бензините и јавниот превоз. Канцеларката и министерот за економија бараат ваквата поддршка да се продолжи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП