21 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИSpaceX отпушти работници кои го критикуваа Илон Маск

SpaceX отпушти работници кои го критикуваа Илон Маск

Space X, чиј основач и директор е Илон Маск, отпушти неколку вработени кои стоеја зад отвореното писмо во кое го осудуваат милијардерот за неговото однесување.

Медиумските извештаи објавени во петокот се однесуваат на писмото на Гвин Шотвел, претседателка на Space X, во кое се вели дека компанијата ги отпуштила вработените кои го составиле и дистрибуирале спорното писмо.

Авторите на писмото го осудија Маск за постапките за кои рекоа дека се „чест извор на опструкција и срам за нас, особено во последните недели“.

„Њујорк тајмс“ пишуваше за ова отпуштање, врз основа на информации од тројца неименувани вработени, а не е познато колку работници останале без работа, но Шотвел не остави никаков сомнеж дека компанијата верува дека тие ја преминале неприфатливата граница, наведува АП.

„Писмото, барањата и општо целата ситуација ги натера вработените да се чувствуваат непријатно, заплашени и малтретирани и/или лути затоа што биле под притисок да потпишат нешто што не ги одразува нивните ставови“, напиша Шотвел во нејзината е-пошта, Њујорк. објави Тајмс.

Отпуштањата дојдоа во четвртокот, истиот ден кога Маск првпат им се обрати на вработените на Твитер, по повод неговиот договор вреден 44 милијарди долари, кои планира да ги додаде на оваа социјална мрежа во својата деловна империја.

Финализирањето на овој договор сè уште е неизвесно бидејќи Маск се обидува да утврди дали Твитер сокрил голем број лажни профили на својата платформа.

Во исто време, се појави уште еден извештај, дека Маск платил 250.000 долари на стјуардесата за да ја поништи потенцијалната тужба за сексуално вознемирување против него, наведува АП.

Тој ги негираше обвинувањата за сексуално вознемирување, а Шотвел минатиот месец испрати писмо до вработените во Space X во кое таа рече дека верува дека обвинувањата се лажни.

Во последниве недели, Маск исто така грубо го исмејуваше појавувањето на ко-основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на Твитер и објави емотикони за време на онлајн дискусијата со извршниот директор на Твитер, Параго Агравал, според АП.

Во отвореното писмо на вработените во Space X, се вели дека некои од твитовите на Маск, кои ги следат 98 милиони корисници, ја прикажуваат компанијата во лошо светло.

„Како наш извршен директор и најистакнат портпарол, Илон се идентификува со SpaceX и секој твит што го испраќа е де факто јавна објава на компанијата“, се вели во отвореното писмо, пренесува АП.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП