среда, 5 октомври 2022
ПочетнаКОМПАНИИИлон Маск за првпат ќе се состане со вработените во Твитер

Илон Маск за првпат ќе се состане со вработените во Твитер

Поминаа околу два месеци откако најбогатиот човек на светот објави дека ја купил социјалната мрежа Твитер. Доаѓањето на Маск не им се допадна на некои од сегашните вработени во компанијата кои се прашуваат каква е нивната иднина со новиот сопственик.

Илон Маск во еден момент дури предупреди дека може да се откаже од купувањето на Твитер, а како главна причина ги наведе лажните профили на платформата, кои наводно се повеќе отколку што тврдат на Твитер.

И сето она што вработените на Твитер сакаа да го прашаат Илон Маск, но не можеа, сега конечно ќе добијат шанса, бидејќи ќе можат од прва рака да слушнат каква е визијата на Маск за иднината на оваа мрежа. Имено, извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, оваа недела испрати мејл до сите вработени во кој ги информира дека Илон Маск ќе се сретне со нив во четврток и ќе одговара на прашања. Вработените ќе треба порано да ги подготват и да ги достават своите барања.

Така, ова е првпат Маск да разговара со вработените во компанија што има намера да плати 44 милијарди долари, но како што предупредуваат некои аналитичари, постои можност тој да се обиде да ја искористи приказната за лажните профили за да заработи подобра цена за стекнување, особено во сегашната економска клима. Исто така, истакнуваат на Би-Би-Си, се уште постои можност Маск да се откаже од планираната аквизиција, а лажните профили се само изговор.

Инаку, цената на акциите на Твитер на берзата вчера изнесуваше 37 долари, додека Маск понуди 54 долари за преземање.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП