четврток, 7 јули 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНовиот „iPad“ ќе биде голем, многу голем

Новиот „iPad“ ќе биде голем, многу голем

„Apple“ развива 14,1-инчен „iPad Pro“ со „M2“ процесор, 16 GB RAM и 512 GB вградена флеш меморија.

Таблетот ќе добие и потенки рамки околу екранот.

Дополнително, се очекува моделот да биде достапен во уште две големини – 11-инчен „iPad Pro“ со „M2“ процесор и минимални разлики во дизајнот и верзија со 12,9-инчен екран со тенки рамки.

Сите ќе бидат прикажани на традиционалната презентација наесен. Се очекува таа да се одржи во октомври или ноември оваа година, изјави Мајин Бу, цитирајќи внатрешен извор.

За поголемиот „iPad“ се зборува долго време. Минатата година Марк Гурман изјави дека специјален тим на „Apple“ развива поголеми таблети кои ќе се појават на пазарот за неколку години.

Во март оваа година, Мајин Бу го објави системот „Stage Manager“, кој подоцна беше воведен во „WWDC“. Сега му нуди на корисникот нов пристап за организирање на прозорци на екранот во „macOS“ и „iPadOS“. Тој овозможува да поставите главен прозорец на екранот и да го групирате во остатокот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП