сабота, 30 септември 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„Foxconn“ очекува постабилен синџир на снабдување во втората половина од годината

„Foxconn“ очекува постабилен синџир на снабдување во втората половина од годината

Тајванската технолошка компанија „Foxconn“, најголемиот светски производител на електроника со договор, во вторникот рече дека втората половина од годината се движи во „подобра насока“ бидејќи блокадите на Ковид-19 во Шангај се чини дека се намалуваат.

„Многу сме уверени во стабилноста на нашиот синџир на снабдување во втората половина од оваа година“, изјави претседателот на „Foxconn“, Јанг Лиу.

Владата во Шангај ќе им дозволи на сите жители на областите со „низок ризик“ да се вратат на работа во вторник.

„Foxconn“ има за цел да стане првиот производител на електрични возила (EPS) кој „нема да остане без материјали“, рече Лиу, осврнувајќи се на континуираниот глобален недостиг на чипови што ги принуди производителите на автомобили да го запрат производството и да го оштетат производството на паметни телефони, вклучително и „Apple Inc.“, главниот клиент на компанијата.

„Автомобил кој чини десетици илјади долари не може да се испорача поради мал чип вреден педесет центи. Тоа е болка за нашите клиенти“, рече тој.

„Foxconn“ има за цел да освои околу 5% од глобалниот пазар на електрични возила до крајот на 2025-та година и се надева дека ќе го зголеми својот капацитет за производство на чипови за електрични возила, од кои многу се мали интегрирани кола од пониска класа, вклучувајќи ги и оние што се користат за повисока класа.

Компанијата предупреди овој месец дека приходите од нејзиниот бизнис со електроника, вклучително и паметните телефони, може да се намалат овој квартал поради зголемената инфлација, ладењето на побарувачката и ескалацијата на проблемите со синџирот на снабдување, делумно поради блокадата на производството во Кина.

„Foxconn“ повтори дека иако строгите контроли поради Ковид-19 во Кина имаа само ограничено влијание врз производството, бидејќи ги задржа работниците на терен во систем на „затворен циклус“ (повеќето живеат во фабрички домови), побарувачката за нејзините производи во земјата претрпе бидејќи луѓето остануваат затворени во своите домови.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП