понеделник, 27 јуни 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„PayPal“ отпушта вработени за да ги намали трошоците

„PayPal“ отпушта вработени за да ги намали трошоците

Од оваа недела, американскиот концерн за онлајн плаќање „PayPal Holdings Inc.“ почна да го намалува персоналот кој работи во управувањето со ризици и операциите додека компанијата се обидува да го зголеми профитот откако трошењето на нејзината платформа забави во последните квартали, објави „Bloomberg“.

Агенцијата цитира извори кои побарале да останат анонимни, бидејќи се работи за доверливи информации. Според нив, компанијата отпуштила десетици вработени кои работеле во Чикаго, Омаха, Небраска и Чендлер, Аризона. Овој месец, „PayPal“, исто така, објави планови за трајно намалување на повеќе од 80 луѓе во своето седиште во Сан Хозе, Калифорнија, според документите поднесени во државата.

„PayPal“ постојано го оценува начинот на кој работиме за да се осигура дека сме подготвени да ги задоволиме потребите на нашите клиенти и да работиме со најдобра структура и процеси за да ги поддржиме нашите стратешки деловни професионалци додека продолжуваме да растеме и развиваме“, соопшти компанијата.

Потрошувачката на потрошувачите на платформите „PayPal“ се зголеми за само 15% во првиот квартал на 323 милијарди долари, што е најниско зголемување во најмалку пет години кога прекините на синџирот на снабдување го попречија купувањето на е-трговија и пандемијата стивна, па повеќето потрошувачи се вратија на пазарење. Покрај тоа, поранешната матична компанија на „EBay Inc“. брзо ги преместува плаќањата од платформата „PayPal“ на други локации.

Во последниве години, бројот на вработени во „PayPal“ порасна и компанијата ја заврши минатата година со 30.900 вработени, што е за 33% повеќе отколку пред пандемијата.

Минатиот месец, компанијата рече дека работи на подобрување на оперативната потпора или способноста за зголемување на приходите побрзо од трошоците. Извршниот директор Ден Шулман рече дека компанијата почнала да го поедноставува својот оперативен модел пред пандемијата, но експлозијата во обем на нејзината платформа во раните денови на епидемијата ја принуди да ја одложи операцијата.

„Сега се враќаме на оваа задача со нов фокус, енергија и цел“, ветува Шулман.

„PayPal“ предупреди во својата регулаторна документација дека направила 20 милиони долари за трошоци за реструктуирање во првите три месеци од годината по започнувањето на „стратешкото намалување на постојната глобална работна сила“.

„Повеќето од трошоците се поврзани со отпремнина и други придобивки за вработените“, рече „PayPal“.

Компанијата сега очекува да направи дополнителни 100 милиони долари за трошоци за реструктуирање во оваа година, иако кратењето на работните места на крајот ќе и помогне на компанијата да заштеди околу 260 милиони долари годишно од трошоците за вработените.

„Продолжуваме да ги разгледуваме потребите на нашата канцеларија поради нашите нови деловни модели“, се вели во соопштението на „PayPal“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП