среда, 6 јули 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕСите ја избегнуваат, а оваа билка е помоќна од било кој анелгетик...

Сите ја избегнуваат, а оваа билка е помоќна од било кој анелгетик – ги смирува силните главоболки, ја чисти жолчката…

Копривата е едно од најраспространетите растенија во природата. Многу луѓе не го сакаат поради непријатното чувство на печење што го имаме ако го допреме со гола кожа.

Сепак, печењето, како што популарно се нарекува, е вистински спас кога се во прашање многу болести. Секој дел од ова растение е лековит, од коренот до цветот, а секој од нив треба да се најде во нашите кујни.

Копривата помага при силни главоболки, а особено им се препорачува на жените после породување. Ова „пецкаво“ растение е одличен сојузник за чистење на крвта, а помага и за намалување на количината на шеќер во крвта, но и лекува воспаленија на уринарниот тракт и ја поттикнува работата на цревата.

Познато е и дека им помага на луѓето кои боледуваат од ревматизам, но помага и во борбата против болести на црниот дроб и жолчката, несоница, тумор на слезината.

Хемиски состав:

Листот од коприва содржи органски киселини, слободни амино, флавоноиди, каротеноиди, танини, кумарини. Коренот од коприва содржи полисахариди, лектини, кумарини, тритерпени.

Употребата:

Листот од коприва се користи за зголемено менструално крварење и крварење од хемороиди; на покачени нивоа на шеќер; за да се забрза излачувањето на урината. Коренот од коприва се користи кај бенигни и малигни аденом на простата, пренесува Glossy.

Начин на подготовка и употреба на чајот:

Една кафена лажичка сечкан корен се прелива со 150 мл ладна вода, се загрева до вриење и се процедува по 10 минути. Пијте три пати на ден по шолја чај.

Супена лажица со листови од коприва прелијте ги со 200 мл ладна вода, брзо загрејте до вриење. Покријте го садот и оставете да отстои 10 минути. Процедете и пијте три пати на ден по шолја чај.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП