недела, 3 јули 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТ84. ден војна во Украина: Финска и Шведска официјално аплицираа за влез...

84. ден војна во Украина: Финска и Шведска официјално аплицираа за влез во НАТО; Судбината на украинските војници е нејасна

Украинска армија: Русија продолжува со ракетните напади низ целата земја

Украинската армија соопшти дека руските сили продолжуваат со ракетни напади врз воени цели и цивили низ цела Украина. Во Мариупол – кој се чини дека е на работ да падне по борбата со повеќемесечната опсада – руски војници ги блокираат единиците во фабриката за челик Азовстал, според украинскиот Генералштаб на вооружените сили, пренесува Би-Би-Си.

Тие додаваат дека руските сили го напаѓаат и Доњецк и продолжуваат да ги гранатираат пограничните области Чернихив и Суми.

Бајден ќе биде домаќин на премиерот на Шведска и на претседателот на Финска како добредојде во НАТО во Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден во четврток ќе ги пречека премиерот на Шведска и претседателот на Финска во Белата куќа во клучна манифестација на поддршка, неколку дена откако двете земји најавија дека ќе се залагаат за влез во НАТО.

СЗО: Можна епидемија на колера во Мариупол

Менаџерот на Светската здравствена организација Дорит Никан изјави дека СЗО се подготвува за потенцијална епидемија на колера во Мариупол, каде што се оштетени многу инфраструктурни објекти.

-Многу цевки се оштетени, а од терен добиваме информации дека на улиците има езерца и дека се измешани канализацијата и водата за пиење, изјави Ничан, пренесува Укринформ.

Според неа, СЗО го оценува тоа како огромна закана од појавата на многу инфекции, меѓу кои и колерата. Таа додаде дека организацијата подготвува вакцини за колера и дека тесно соработува со невладини организации и партнери кои можат да дојдат во Мариупол за да ги поддржат луѓето.

Судбината на украинските војници е нејасна

Судбината на стотиците украински војници кои завршија со неколкунеделниот отпор во фабриката за челик Азовстал во Мариупол останува нејасна, откако борците се предадоа и беа префрлени на територијата под контрола на Русија.

Украинскиот заменик-министер за одбрана изјави дека тие ќе бидат сменети при размена на затвореници, но некои руски претставници во вторникот изјавија дека може да бидат судени, па дури и егзекутирани, пренесува Гардијан.

Пратениците на руската Државна дума изјавија дека ќе предложат нови закони кои би можеле да ја нарушат размената на воени заробеници, за кои Москва тврди дека се „терористи“.

Руските истражители рекоа дека планираат да ги сослушаат војниците и би можеле да ги обвинат за „злосторства извршени од украинскиот режим врз цивилното население во југоисточна Украина“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП