четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗОфицијално деби на „Cadillac Escalade-V“ (ФОТО/ВИДЕО)

Официјално деби на „Cadillac Escalade-V“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Cadillac“ уште во јануари ги објави првите официјални слики и најавното видео на теренецот „Escalade“ во верзија со високи перформанси, а сега оваа новина и официјално е промовирана.

Станува збор за моделот „Cadillac Escalade-V“ за 2023-та година, кој ќе се нуди во стандардна верзија (меѓуоскиното растојание е 3.071 mm) како и во продолжената „ESV“ варијанта (меѓуоскино растојание од 3.406 mm), пишува „Autoblog“.

„Cadillac Escalade-V“ во САД започнува од 149.990 долари што го прави најскапиот сериски „Cadillac“.

За таа сума, добивате 6,2-литарски V8 мотор со компресор кој развива 508 kW/690 ks и 885 Nm вртежен момент, доволно за да го забрза овој автомобил тежок 2.820 kg од 0 до 60 милји на час (96 km/h) за само 4,4 секунди. Еве го фактот дека четвртина милја (402 метри) поминува за 12,74 секунди.

Што се однесува до останатото, пакетот вклучува 10-брзински автоматски менувач, погон на сите тркала, исечен преден браник со спојлер, црна саќе предна решетка, темно куќиште за светлата, комплет прагови, модифициран заден браник, затемнети задни стакла, четири издувни цевки, нови тркала од 22 инчи и црвена сопирачка клешта.

Дополнително, има изменета суспензија и систем за сопирање „Brembo“, а во внатрешноста, покрај спортскиот волан, има и црни кожни седишта и централен екран од 14,2 инчи (вкупната површина на сите екрани е 38 инчи).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП