понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi“ го надгради „A4 Allroad Quattro“ за 2022-ра (ФОТО)

„Audi“ го надгради „A4 Allroad Quattro“ за 2022-ра (ФОТО)

Следната генерација на „Audi A4“ во моментов е во развој, но производителот на автомобили од Инголштад не го занемарува моделот во заминување, кој сѐ уште е во продажба.

Така, „Audi A4 Allroad Quattro“ на Стариот континент доби одредени визуелни модификации за оваа година, кои би можеле да бидат последни на пазарот пред новиот модел да пристигне во салоните.

Цврстиот семеен автомобил, инспириран од кросовер возилата, со погон на сите тркала, сега може да се нарача и со таканаречениот „Black Optics Pro“ пакет, кој е дизајниран специјално за „A4 Allroad Quattro“ и им овозможува на клиентите дополнителни опции за прилагодување.

Како што сугерира неговото име, новиот визуелен пакет носи сјајна црна завршница на различни делови од надворешноста, вклучувајќи ја рамката на шофершајбната, надворешните ретровизори и издувните издувни цевки.

Истиот сјаен црн слој ги покрива и вертикалните елементи на решетката на ладилникот, рамките на предните странични отвори на браникот, дифузорот на задниот браник и панелот на задната врата помеѓу задните светла. Значката на „Audi“ и натписот „A4 Allroad“ на задната страна се исто така во сјајна црна завршница.

Уште неколку ситни детали го комплетираат новиот изглед на робусниот караван. Тие вклучуваат црни шини на покривот и браник во контрастна „Manhattan Grey Metallic“ боја.

Сите овие подобрувања се дел од истиот пакет, кој сега може да се нарача во Европа по цена од 775 евра. Дополнително, две нови нијанси го надополнуваат портфолиото на бои на моделот – „Chronos Grey“ и „District Green“.

Потсетуваме, во зависност од пазарот, актуелниот „Audi A4 Allroad Quattro“ се продава во неколку бензински и дизел изведби, со моќност од 150 ks (110 kW) до 272 ks (200 kW).

Следната генерација ќе биде и последната „A4“ што ќе се нуди со опцијата „SUS“, пред семејството на овој модел да се префрли на чиста електрична енергија на крајот на деценијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП