петок, 27 мај 2022
ПочетнаАВТОБИЗНовиот „Passat“ доаѓа за две години, како ќе изгледа?

Новиот „Passat“ доаѓа за две години, како ќе изгледа?

Едно од најпознатите имиња на „Volkswagen“, но и на целата автомобилска индустрија, оваа година речиси е згаснато. Работата ја спаси караванот, па преживеа името и генерацијата „В8“.

Сегашната генерација беше претставена во 2014-та година, последниот редизајн беше направен во 2019-та година, а сега многумина сакаат наследник. Навистина, резултатите од продажбата не го кажуваат тоа.

„Passat“ некогаш беше најпродаваниот седан на европскиот пазар, но неговата продажба постојано опаѓа во последните години, како што е случајот со другите семејни седани на пазарот.

„Passat“ дефинитивно не е лесен. Во рамките на самиот концерн, во играта има голем број на опции, меѓу кои и каравани, а на пазарот има и неколку други модели на лимузини и каравани од оваа големина.

„B9“ сепак доаѓа, а „Volkswagen“ нагласува дека ќе направи значителна промена во однос на квалитетот, функцијата и дигиталното искуство – во позитивна смисла. Треба да се има на ум дека доаѓа „Aero B“, електричен караван со големина на „Passat“.

Кога станува збор за новиот „Passat“, тој очигледно ќе го преземе дизајнерскиот јазик на поновите модели на „VW“, особено на „Golf“ и ќе има малку подинамичен изглед.

Најновиот шпекулативен рендер го понуди „Motor1“, а во голема мера се совпаѓа со рендерите на руските колеги (Kolesa.ru) кои својата визија за новата генерација ја дадоа уште во март.

Кога станува збор за погонот, основата ќе биде бензинец 1.5 TSI и 2.0 TDI, двата со 150 ks и автоматски менувач.

Речиси е сигурен и plug-in хибридот, а новиот караван „Passat“ ќе се произведува во погоните во Братислава.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП