понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаКОМПАНИИИлон Маск се откажа од влез во бордот на директори во Твитер

Илон Маск се откажа од влез во бордот на директори во Твитер

Илон Маск, првиот човек на Tesla и Spacex, се откажа од членството во бордот на директори на Twitter, чиј главен акционер е тој, изјави генералниот директор на таа социјална мрежа Параг Агравал.

„Пристигнувањето на Елон во бордот на директори требаше официјално да стапи на сила на 9 април, но Илон тоа утро рече дека нема да се приклучи на одборот“, рече Агравал во пораката испратена до персоналот на Твитер.

Тој рече дека компанијата го цени и отсекогаш го ценела учеството на акционерите, без разлика дали тие влегле во одборот на директори или не, дека Илон Маск е најголемиот акционер и дека тие остануваат отворени за негово учество.

Маск, најбогатиот човек во светот, на почетокот на април објави дека презел 9,2 отсто од капиталот на Твитер, со што станал најголем акционер во компанијата.

Тој во документот пренесен до регулаторното тело на берзата наведува дека неговото учество во компанијата е „пасивно“ и дека нема намера да влијае на нејзините крупни стратешки одлуки.

Пред да стане еден од најголемите сопственици во компанијата, тој беше активен корисник на таа социјална мрежа која има 80,5 милиони следбеници.

Како што изјави, од таа објава имал голем број провокации. Тој направил анкета на својот профил за да ги праша корисниците на Твитер дали сакаат да имаат копче „измени“ за да го поправат твитот по објавувањето. Гласале околу 4,4 милиони луѓе, а потврдно одговориле околу 73 отсто.

Платформата Твитер тогаш објави дека ја тестира оваа можност, која со години ја бараат многу корисници.

Во саботата Маск се запраша дали таа социјална мрежа „умира“, спомнувајќи акаунти кои имаат бројни следбеници, но се помалку активни.

Според „Вашингтон пост“, неколку вработени на Твитер изразиле загриженост, оценувајќи дека вредностите на најбогатиот човек во светот не се во согласност со културата на таа компанија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП